Čtvrtkařská šampionka Násirová dostala dvouletý trest za doping a přijde o Tokio

30. června 2021 18:13 - Lausanne
(Aktualizováno: 30. června 2021 18:43)

Mistryně světa v běhu na 400 metrů Salva Ajd Násirová dostala u mezinárodní sportovní arbitráže CAS za porušení dopingových pravidel dvouletý trest. Šampionka z Dauhá tím pádem přijde o start na olympijských hrách v Tokiu.

 

Profimedia.cz

Násirová byla původně zbavena obvinění ze zmeškání dopingových kontrol, Světová antidopingová agentura (WADA) i Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) se ale odvolaly k CAS. A arbitráž nyní po dubnovém projednání kauzy jednu z očekávaných favoritek pro Tokio potrestala.

Dvaadvacetiletá reprezentantka Bahrajnu, jež na MS 2019 zaběhla třetí nejlepší čas historie 48,14 sekundy, měla problémy od března 2019 do ledna 2020. V tomto období ji opakovaně nezastihli dopingoví komisaři na místě, které udala do systému. Elitní čtvrtkařka odmítla, že by se kontrolám vyhýbala úmyslně.

Disciplinární komise při projednávání jejího případu zjistila, že neúspěšnou kontrolu v dubnu 2019 zavinila chyba dopingové komisařky, protože si spletla číslování bytů v budově, kde běžkyně žije, a zazvonila na špatný zvonek. Proto Násirová nejprve postihu unikla.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.