CAS potvrdil překážkářské šampionce Rollinsové-McNealové pětiletý trest

2. července 2021 16:58 - Paříž

Sportovní arbitrážní soud (CAS) potvrdil překážkářce Brianně Rollinsové-McNealové pětiletý trest za doping. Americká atletka tím pádem nemůže obhajovat triumf v běhu na 100 metrů překážek na olympijských hrách v Tokiu, délka zákazu startů navíc šampionku z Ria diskvalifikuje i z příštích her v Paříži. CAS dnes oznámil, že její odvolání zamítl.

 

Kirby Lee, Reuters

Rollinsovou-McNealovou potrestala v červnu Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU). Zastavení činnosti bylo až do rozhodnutí Sportovní arbitráže CAS dočasně pozastaveno, mohla se proto zúčastnit v minulých dnech národního šampionátu a olympijské kvalifikace. V Eugene skončila druhá a byla by si zajistila místo v týmu, po neúspěšném odvolání ji v nominaci nahradí čtvrtá žena v cíli Gabbi Cunninghamová.

Rollinsová-McNealová má vedle olympijského prvenství i titul mistryně světa z roku 2013. S osobním rekordem 12,26 sekundy jí patří čtvrté místo v historických tabulkách. Trest dostala za neoprávněné zasahování do procesu získávání výsledků dopingové kontroly. Podle dopingového kodexu se může závodník takového prohřešku dopustit například manipulací s identifikačními čísly na formuláři o dopingové kontrole během testování.

Americká sprinterka Richardsonová přijde kvůli marihuaně o stovku na OH

Už v minulosti přitom Rollinsová-McNealová měla problémy kvůli porušení pravidel o hlášení pobytu. Během roku 2016 po zisku olympijského zlata nebyla třikrát za sebou zastižena k testování a dostala roční zákaz startů. Nyní měla závodní činnost zpětně pozastavenou od loňského srpna, na dráhu se bude moci vrátit v srpnu 2025.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.