Sprinterka Richardsonová po kauze s marihuanou nepoběží na OH ani štafetu

7. července 2021 09:13 - New York/Praha

Americká sprinterka Sha'Carri Richardsonová se po kauze s marihuanou nezúčastní olympijských her ani jako členka štafety na 4x100 metrů. Jednadvacetiletou vycházející hvězdu nenominoval do Tokia národní atletický svaz. O individuální závod na stovce, do něhož se původně kvalifikovala jako vítězka amerického šampionátu, přišla kvůli zpětné diskvalifikaci za pozitivní test na zmíněnou látku.

 

Kirby Lee, Reuters

Richardsonová neprošla dopingovou kontrolou právě na červnovém mistrovství USA v Eugene, kde se výkonem 10,86 pasovala mezi favoritky na olympijské zlato. Chybu uznala a přijala trest na jeden měsíc s platností od 28. června. Později vysvětlila, že užitím marihuany zareagovala na smrt biologické matky a snažila se otupit své pocity.

"Její situace je pro všechny zúčastněné neuvěřitelně nešťastná. Budeme se Sha'Carri spolupracovat, nabídneme jí veškerou podporu na trati i mimo ni, aby v současnosti i v budoucnu všechny psychické výzvy dokázala překonat," uvedl americký svaz v prohlášení.

Americká sprinterka Richardsonová přijde kvůli marihuaně o stovku na OH

Do štafety, která byla jedinou nadějí Richardsonové na start v Tokiu, ji ale nezařadil, protože případná nominace, jež je založena primárně na výsledcích americké kvalifikace, by nebyla fér vůči ostatním atletkám. "Všichni naši sportovci jsou si rovni a musejí dodržovat aktuální antidopingový kodex. A my bychom ztratili na důvěryhodnosti, kdybychom pravidla prosazovali jen za určitých okolností," vysvětlil svaz.

Jednadvacetiletá rodačka z Texasu, která bývá kvůli své zálibě v extravagantním vzhledu přirovnávána ke sprinterské legendě Florence Griffithové-Joynerové, letos startovala i na ostravské Zlaté tretře. V dubnu se na mítinku na Floridě blýskla časem 10,72, kterým se zařadila na šesté místo historických tabulek.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.