Jamajský sprinter Carter je opět podezřelý z dopingu

5. října 2021 22:59 - Kingston

Jamajský sprinter Nesta Carter čelí krátce po skončení kariéry novému podezření z dopingu. Atleta, jehož první kauza stála štafetu včetně Usaina Bolta zlatou olympijskou medaili, čeká příští týden disciplinární řízení kvůli dalšímu pozitivnímu testu na zakázanou látku. Agentuře Reuters to řekl šéf disciplinární komise jamajského svazu Kent Gammon a potvrdil běžcův právník Stuart Stimpson.

 

Kai Pfaffenbach, Reuters

"Je tu záležitost s Nestou Carterem, kterou nám postoupila antidopingová komise," konstatoval Gammon. Druh zjištěné zakázané látky neprozradil, jednání začne 14. října.

Carter se v hledáčku vyšetřovatelů ocitl tři roky poté, co neuspěl u Arbitrážního soudu pro Sport (CAS) v Lausanne s odvoláním proti diskvalifikaci z olympijských her v Pekingu 2008. Jamajčané tím definitivně přišli o zlato ze štafety na 4x100 metrů, ke kterému tehdy vedle hvězdného Bolta pomohli také Asafa Powell a Michael Frater.

Pětatřicetiletý Carter letos v srpnu oznámil konec kariéry kvůli zdravotním problémům, které mu neumožňovaly od března trénovat a závodit. Uvedl tehdy, že lékařem předepsané léky porušují antidopingová pravidla a on dal přednost zdraví před atletikou. Jeho osobní rekord na stovce 9,78 sekundy znamená deváté místo v historických tabulkách, ve sbírce má štafetové olympijské zlato z Londýna 2012 i tři týmové tituly z mistrovství světa. Jeho největším individuálním úspěchem je bronz ze stovky na MS v roce 2013 v Moskvě.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.