Běžecké postupy! Na halovém MS se prodrali dál Rosolová, Maslák, Masná i Holuša

Sopoty

Čtyřstovkaři Denisa Rosolová a Pavel Maslák, půlkařka Lenka Masná i mílař Jakub Holuša postoupili z rozběhů na halovém mistrovství světa v Sopotech, naopak vyřazen je koulař Tomáš Staněk. Zatímco Rosolovou s Maslákem čeká ještě dnes semifinále, Holuša i Masná prošli přímo do boje o medaile.

Sprinter Pavel Maslák před odletem na halové MS do polských Sopot.

Rosolová zaběhla svůj nejlepší letošní výkon 52,37 sekundy a v celkovém pořadí rozběhů je po vítězství v tom svém šestá, Maslák byl ve svém běhu za 46,01 druhý, stejná pozice mu patří i celkově. Holuša zaběhl celkově devátý čas 3:47,20 minuty a postoupil přímo, Masná do nejlepší šestky prošla díky času 2:01,25 z třetího místa v běhu po diskvalifikaci Islanďanky Anity Hinriksdóttirové, která původně vyrovnala juniorský světový rekord 2:01,03, ale vyšlápla z dráhy.

Český adept na medaili Maslák chtěl z rozběhu postoupit jako vítěz, aby měl pro semifinále lepší dráhu, ale jeho soupeři mu udělali čáru přes rozpočet. Chtěl ušetřit síly, ale musel utíkat rychleji, než myslel. Na seběhu byl až čtvrtý a i když neměl problémy soupeře dotáhnout, na první místo Browna to nestačilo.

Halová mistryně Evropy z roku 2011 z Paříže Rosolová si myslela, že se při rozběhu vyveze za soupeřkami a ušetří síly, ale ty rozběhly závod pomalu. "Tak jsem za to výjimečně vzala a sbíhala jsem první, ale dobrý," řekla Rosolová. "Spokojená jsem," dodala atletka s osobním rekordem 51,73.

Ve finiši porazila ve stejném čase Američanku Francenu McCororyovou, olympijskou vítězku a mistryni světa z dlouhé štafety.

Masná si vytvořila halový osobní rekord

Holuša se probojoval do sobotního finále díky závěrečnému finiši, v němž porazil o dvě setiny Mekonnena Gebremehdina z Etiopie, obhájce bronzové medaile z Istanbulu 2012.

Čas, který osmistovkařce Masné (2:01,25) stačil na nedělní finále, je jejím halovým osobním rekordem .

Koulař Staněk předvedl nejlepší výkon v druhé sérii, ale 20,06 metru mu na finálovou osmičku nestačilo. Obsadil dvanácté místo a chybělo mu dvacet centimetrů. Jeho osobní rekord z mítinku v Praze v minulém týdnu 20,39 metru by mu na postup stačil.

Semifinále čtyřstovky žen je na programu ještě dnes ve 20:55, muži poběží ve 21:25. Holuša poběží finále v sobotu ve 20:00.