Kipsang ovládl Newyorský maratón i lukrativní seriál

Keňský vytrvalec Wilson Kipsang vyhrál Newyorský maratón a zajistil si celkové prvenství v dvouletém seriálu velkých městských závodů. Dvaatřicetiletý favorit navázal na dubnový triumf z Londýna a zajistil si prémii 600 000 dolarů složenou z odměny za prvenství (100 000) a celkové vítězství v sérii World Marathon Majors (WMM).

Keňan Wilson Kipsang slaví své vítězství na maratónu v New Yorku.

Zatímco v Londýně zaběhl traťový rekord (2:04:29), v New Yorku v silném větru a chladu nemohl na podobný zápis pomýšlet a zvítězil v průměrném čase 2:10:59. Ve finiši za sebou o sedm sekund nechal Etiopana Lelisu Desiu a v hodnocení WMM o jediný bod předstihl krajana a aktuálního světového rekordmana Dennise Kimetta, který v New Yorku nestartoval. Druhé místo by Kipsangovi nestačilo.

Kipsang má jako první muž v historii ve sbírce maratónská prvenství z New Yorku, Londýna i Berlína, kde vloni triumfoval v tehdejším světovém rekordu 2:03:23.

Závod žen také skončil keňským úspěchem, dvojnásobná vítězka Londýnského maratónu Mary Keitanyová proběhla cílem za 2:25:07. V prvním startu po druhé mateřské přestávce porazila v nejtěsnějším doběhu v historii závodu o tři sekundy krajanku Jemimu Sumgongovou.

Vítězství v seriálu měla už dříve jisté jiná Keňa Rita Jeptoová, ale poté, co měla pozitivní test při mimosoutěžní dopingové kontrole, může se ještě vše změnit. Pokud bude potrestána za užití nedovolených látek, připadne celkový triumf a půlmiliónová prémie Edně Kiplagatové rovněž z Keni. Vyhlášení ženské vítězky WMM bylo v New Yorku, kde bylo na startu přes 50 0000 běžců, zrušeno.