Rubriky:

Atletika

Živě

Dálkař Juška prošel na HME do finále, z koulařů jen Prášil

5. března 2015 17:06 - Praha
(Aktualizováno: 5. března 2015 19:24)

Koulař Ladislav Prášil a dálkař Radek Juška si na halovém mistrovství Evropy v Praze zajistili účast v pátečních finále. Obhájce bronzu Prášil uspěl v kvalifikaci jako jediný z domácích spolufavoritů, zatímco loňský finalista mistrovství Evropy v Curychu Jan Marcell i druhý muž letošních evropských tabulek Tomáš Staněk neuspěli.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Prášil postoupil ze čtvrtého místa výkonem 20,50 metru, porazili jej pouze hlavní adept na titul Němec David Storl (21,23), Chorvat Stipe Žunič (20,67) a Lucemburčan Bob Bertemes (20,56), oba v národních rekordech.

K postupu bylo třeba atakovat dvacetimetrovou hranici a Marcellových 19,45 při jediném zdařilém vrhu z poslední série stačilo jen na patnácté místo. Staněk zcela vyhořel, pokaždé po otočce vypadl z kruhu a neměl platný pokus. Přitom při posledním vrhu dopadla koule daleko za čáru kvalifikačního limitu ve vzdálenosti 20,55.

Juška se do finále dálkařů probojoval se štěstím. V kvalifikaci skočil v první sérii 779 centimetrů a obsadil osmé místo, poslední postupové.

Jednadvacetiletý debutant na velké akci uspěl v nesmírně vyrovnané soutěži. Skočil na centimetr přesně jako Němec Alyn Camara, kterého na sedmé místo poslal lepší druhý pokus. O centimetr méně než český reprezentant předvedl Belgičan Nolf a o dva zaostal Bělorus Baryčevskij.

Koulařka Kárníková v kvalifikaci neuspěla

O Juškově účasti v bojích o medaile rozhodl i krach lídra světových tabulek Kafétiena Gomise z Francie, který po dvou přešlapech skočil jen 765 cm. Osmimetrový limit nepřekonal žádný skokan, s nejlepším výkonem postoupil Švéd Michel Tornéus (797 cm).

Juškovi atletika vrátila loňskou smůlu. Dvakrát totiž skočil na jaře 794 cm a účast na mistrovství Evropy v Curychu ho minula o jediný centimetr. Stejný díl, o který ve čtvrtek postoupil do finále.

V kvalifikaci naopak neuspěla koulařka Jana Kárníková, výkonem 15,95 skončila třináctá.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Praze:
Kvalifikace:
Muži:
Koule:
1. Storl (Něm.) 21,23
...4. Prášil 20,50 - postoupil do finále
15. Marcell 19,45
-. Staněk (všichni ČR) bez platného pokusu - oba nepostoupili do finále.
Dálka:
1. Tornéus (Švéd.) 797
...8. Juška (ČR) 779 - postoupil do finále
Ženy:
Koule:
1. Mártonová (Maď.) 18,44
...13. Kárníková (ČR) 15,95 - nepostoupila do finále.
ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.