Bolt se dostal pod deset. Neznámý český mladík šokoval triumfem. Šampiónka Hejnová začala zvolna

Jamajčan Usain Bolt v mírném protivětru vyhrál stovku za 9,98 s na atletickém mítinku Zlatá tretra. Ve druhém startu v sezóně světový rekordman poprvé běžel pod deset sekund a zařadil se na dělené šesté místo letošních světových tabulek. Jiřina Ptáčníková vyhrála tyčkařskou soutěž. Šokujícím vítězem závodu na 1500 metrů se stal dvacetiletý Filip Sasínek. Časem 3:36,32 si takřka nezmámý mladík zlepšil osobní maximum skoro o 10 sekund. Druhé místo vybojoval dálkař Radek Juška, třetí byli Pavel Maslák na čtvrtce a také mistryně světa na 400 m překážek Zuzana Hejnová.

Jamajský sprinter Usain Bolt vyhrál na Zlaté tretře závod na 100 metrů.

Šestinásobný olympijský vítěz Bolt slíbil čas pod deset sekund a nezklamal. Všechny soupeře tradičně setřásl v druhé polovině trati a vyhrál rozdílem třídy. Druhý Ramon Gittens z Barbadosu dosáhl času 10,21.

"Prvních čtyřicet padesát metrů bylo trochu pomalých, musel jsem se rozběhnout, pak to už šlo, ale na začátku to bylo špatné. V blocích jsem měl dobrou reakci, ale start stejně nebyl moc dobrý, tu první polovinu tratě musím hodně zlepšit," konstatoval Bolt.

Česká senzace mítinku

Sasínek byl českou senzací mítinku. Diváci upínali hlavní pozornost na halového vicemistra světa Jakuba Holušu, ale ten v závěru nestačil. Naopak dvacetiletý talent z Hodonína skvěle zafinišoval. Časem 3:36,32 si zlepšil osobní maximum skoro o deset sekund, olympijský limit mu unikl o 12 setin.

"Viděl jsem, že jsem třetí, ale chtěl jsem za každou cenu vyhrát. Byl to pro mě největší závod v životě, jedna z velkých šancí, chtěl jsem ji využít. Tomu času jsem nemohl uvěřit, šílená věc. Jen mě trochu štve ten olympijský limit, to je můj sen jednou se podívat na olympiádu," řekl Sasínek.

Ptáčníková vyhrála v den 30. narozenin výkonem 460 cm a díky lepšímu zápisu porazila Kubánku Yarisley Silvaovou. Závod nedokončila favorizovaná Američanka Sandi Morrisová, jež zlomila tyč při pokusu o 450 cm a se zraněním odstoupila. Světové tabulky vede výkonem 483 cm.

"Narodila jsem se v šest odpoledne, takže jsem závod začala jako devětadvacetiletá a dokončila jako třicetiletá. Takže čím starší, tím lepší," pochvalovala si Ptáčníková, jež nakonec vynechala závěrečný pokus. "Trochu mě tahal zadní stehenní sval. Extraligu v Plzni jsem absolvovala v bolestech a teď jsem skoro celý týden netrénovala. Teď se chci dát do kupy," dodala.

Juška vstoupil do sezóny výkonem 792 cm a prohrál jen s paralympijským vítězem Marcusem Rehmem z Německa, který s protézou na odrazové noze skočil 813 cm. Také tento závod nedokončila americká hvězda - desetibojařský světový rekordman Ashton Eaton pocítil bolest ve stehně při druhém pokusu a vzdal i avizovaný start na stovce.

Maslák doběhl třetí

"Nechci v olympijském roce riskovat, tak jsem to raději zabalil. Mrzí mě to, chtěl jsem běžet s Boltem," řekl Eaton, který skončil v dálce čtvrtý (755).

Maslák v prvním startu v sezóně obsadil třetí místo časem 45,46. Vyhrál Jamajčan Javon Francis za 44,87 a před dvojnásobným halovým mistrem světa proběhl cílem ještě Američan Tony McQuay.

Třetím místem vstoupila do sezóny rovněž mistryně světa Hejnová. Dlouho vedla, ale za poslední překážkou ji předběhly Polka Joanna Linkiewiczová (55,40) a Kaliese Spencerová z Jamajky (55,43). Hejnová cílila na čas na úrovni letošního světového maxima (54,53), ale průměrným výkonem 55,69 za ním daleko zaostala.

Oštěpaři zaostali

Bez medailového umístění skončili spolufavorizovaní domácí oštěpaři. Ze svěřenců Jana Železného přehodil 80 metrů pouze Jaroslav Jílek (83,02) a byl čtvrtý. Jakub Vadlejch nepotvrdil roli favorita (79,54) a přišel i o vedení v tabulkách, které převzal Němec Thomas Röhler výkonem 87,37.

Světový rekordman ve skoku o tyči Renaud Lavillenie vyhrál výkonem 583 cm před kanadským mistrem světa Shawnacym Barberem (570). Na šestimetrové skoky nedošlo, favorizovaný Francouz se neúspěšně pokoušel o letošní světové maximum 593. Jan Kudlička skončil čtvrtý (563), propadl český rekordman Michal Balner (535).

V předprogramu polský koulař Konrad Bukowiecki o centimetr překonal hranici 21 metrů, což dokázal jako první junior z Evropy. V závodě na 3000 metrů se o rekord mítinku postarala Etiopanka Belayneš Oljiraová (8:38,55).