Špotáková v Monaku třetí. Holuša vylepšil skoro o sekundu český rekord

Monaco

Oštěpařka Barbora Špotáková skončila třetí na mítinku Diamantové ligy v Monaku výkonem 63,34. Stejně jako na ME vyhrála Běloruska Chaladovičová (65,62). Mílař Jakub Holuša zaběhl český rekord na trati 1500 metrů časem 3:33,36 minuty. Vlastní maximum z loňského závodu ve Stockholmu vylepšil o devět desetin sekundy a skončil osmý. Pavel Maslák doběhl na čtvrtce šestý ve svém letošním maximu 45,13 sekundy.

Oštěpařka Barbora Špotáková na snímku z nedávného ME v Amsterdamu.

Holuša si na mítinku Herculis vynahradil zklamání z nedávného mistrovství Evropy v Amsterdamu, kde byl diskvalifikován po vítězství v semifinále. V Monaku obsadil ve světové konkurenci osmé místo, v druhém nejlepším čase tohoto roku 3:30,49 vyhrál Keňan Ronald Kwemoi. Holuša byl v cíli jako druhý Evropan po britské hvězdě Mo Farahovi.

"Jsem nadšený, je to obrovský výkon," rozplýval se Holuša na webu Top Athletics. Výrazně si zvedl sebevědomí před olympijskými hrami. "Je to taky důkaz, že forma byla velká v Amsterdamu. Příprava přináší výsledky, které jsem nemohl ukázat na evropském mistrovství. Musím to teď dotrénovat a věřím, že to bude ještě lepší. Cítím rezervy," doplnil.

Při ME by to Maslákovi stačilo na titul

Vicemistr Evropy Maslák oproti dosavadnímu maximu ze semifinále ME zrychlil o 18 setin, dosažený čas v Monaku by mu býval stačil ve finále v Amsterdamu na evropský titul. "Čas patří k mým nejlepším v Diamantové lize," řekl Maslák po osmém výkonu kariéry. "Běželo se mi dobře, ale asi to bylo lehce překoplé, protože ta poslední stovka nebyla úplně dobrá. Projevila se i únava z mistrovství Evropy, které bylo náročné. Celkově ale nemůžu být nespokojený," dodal.

Špotáková se také oproti nepovedenému finále ME zlepšila, ale stále o více než tři metry zaostala za výkonem, kterým vede letošní světové tabulky (66,87). Stejně jako v Amsterdamu zvítězila Běloruska Taťjana Chaladovičová (65,62), Špotákovou porazila ještě Kathrin Mitchellová z Austrálie (63,80).

"Jsem spokojená. Cítila jsem, že mám i na druhé místo. Při čtvrtém, pátém a šestém pokusu mi to lítalo moc nahoru, ale konečně jsem na to běžela," řekla Špotáková. "Škoda, že ani jeden z těch posledních dvou pokusů jsem netrefila, protože jsem konečně měla pocit, že běžím a že to má energii. Teď budu moci trénovat odhod z plného rozběhu, noha už mě vůbec nebolí, tak k Riu vzhlížím pozitivně," dodala olympijská vítězka, jež začala sezónu později kvůli zlomenině zánártní kůstky.

Vrcholem mítinku byla ženská osmistovka, kterou vyhrála v nejlepším čase roku 1:55,33 Caster Semenyaová. Jihoafrická exmistryně světa tím vylepšila vlastní národní rekord a posunula se na dvanácté místo historických tabulek. Čas je i maximem v historii Diamantové ligy.

Konání konzultovali k knížetem

Mítink se po čtvrtečním útoku v pouhých 21 kilometrů vzdáleném Nice uskutečnil až po konzultaci domácí federace s monackým knížetem Albertem, který dal konání závodů zelenou. Dění na stadiónu se omezilo výhradně na atletické soutěže bez ceremoniálů a doprovodného programu. V Nice ve čtvrtek večer najel útočník za volantem kamiónu do davu, který na ulici slavil státní svátek. Zabil nejméně 84 lidí a více než stovku zranil.