Rubriky:

Atletika

Nezdolná Zátopková! Po fraktuře už otvírala výstavu. Do devadesátky bylo vše perfektní, smála se

28. března 2017 10:10 - Praha

Vloni v říjnu doma upadla a zlomila si nohu v krčku, což je zranění, po němž se i mladší lidé ztěžka vracejí do aktivního života. Ale nezdolná bývalá oštěpařka Dana Zátopková je už necelý půl rok po operaci opět plná energie a slavnostně zahájila výstavu k historii atletiky v pražském Running Mallu. A to letos oslaví 95. narozeniny!

 

Vlastimil Vacek, Právo

Různé bolístky bere s nadhledem. „Do devadesáti let to bylo perfektní, do dvaadevadesáti to ušlo, až pak mě začaly pronásledovat různé choroby. Nevím, čím to je, asi tím, že už budu mít těch pětadevadesát,“ usmívala se olympijská vítězka z Helsinek 1952.

Ze zlata bylo stříbro

Operaci krčku podstoupila v pražské vojenské nemocnici, postupně dělala kroky s pomocí chodítka, později už jen s holí. „Doktoři říkají, že jako bývalá sportovkyně rychleji rehabilituju,“ přiznává bývalá světová rekordmanka.

Připomínky jejích velkých úspěchů teď může veřejnost vidět v pražských Holešovicích, kam se některé medaile i její oštěp dočasně přesunuly z muzeí. Doma je Zátopková mít nechtěla. „My bydleli nedaleko ZOO a lidi, kteří chodili kolem, věděli, že tam bydlí Zátopkovi, tak by jim mohli ukázat medaile,“ vzpomíná vdova po legendárním vytrvalci.

„Emil zlaté medaile rád posílal i na besedách, aby si na ně lidé sáhli, jenže jak se osahaly, všechny už vypadaly jako stříbrné. Proto jsem je radši nechala znovu pozlatit a když se na mě obrátilo Národní muzeum, dala jsem je tam,“ vypráví Zátopková.

Michal Osoba, Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika