Brutální, ale pozdní finiš! Holuša pátý dva metry od medaile

Londýn

Ukázal znovu neskutečné zrychlení, brutální finiš v cílové rovině ale přišel pozdě. Dva metry chyběly k medaili. Jakub Holuša skončil pátý ve finále na 1500 m při vrcholícím MS v Londýně! Dvojnásobný triumf slaví Keňané, vyhrál Elijah Manangoi.

Situace za cílovou čárou. Nor Filip Ingebrigtsen v pádu uhájil bronz, za ním čtvrtý Adel Mechaal ze Španělska. Finiš Jakuba Holuši (v dolní části snímku) přišel pozdě.

Holuša a jeho finiš na MS

Holuša byl teprve druhým Čechem, který se v této disciplíně dostal do finále MS po Janu Kubistovi v roce 1983. Už postup mezi nejlepší pro něj byl životním úspěchem, ale ani ve finále nebyl bez šance a skvělým finišem, který předvedl už v semifinále, se prodral na páté místo v čase 3:34,89.

"Včera bych to bral všema dvaceti, ale dnes jsem malinko zklamaný, protože medaili bral Evropan. Ale pátý místo je skvělý, kdo by to čekal. Je to ohromný úspěch a je to krásný výsledek," hodnotil své vystoupení.

Trojice Keňanů, kteří tuto trať umějí hluboko pod tři a půl minuty, začala po zahřívacím prvním kole zrychlovat a Holuša se s nimi neudržel. "Vzali za to neskutečným způsobem. Byl to takový sprint na 1100 metrů," popisoval novinářům.

Ale už v semifinále ukázal, že má vynikající závěr, a dnes to zopakoval. V cílové rovince předbíhal jednoho soupeře za druhým, daleko za sebou nechal i trojnásobného mistra světa Asbela Kipropa z Keni.

Kdyby byl závod o něco delší, mohl český běžec útočit i na medaili. O tom ale nechtěl spekulovat. "Já jsem dělal, co jsem mohl. Já už jsem si říkal po osmistovce, že toho mám plné kecky, jak to bylo rychlé," vyprávěl.

Po stříbru na loňském halovém mistrovství světa v Portlandu ukázal, že se může měřit s nejlepšími mílaři i pod širým nebem. Páté místo z venkovního mistrovství světa má podle něj možná ještě větší hodnotu než cenné kovy z haly.

Ayanaová nemá double

V běhu žen na 5000 metrů zvítězila Hellen Obiriová z Keni v čase 14:34,86. Ve velkém souboji připravila obhájkyni titulu a vítězku desítky Almaz Ayanaovou z Etiopie o double. Zatímco běh na 10 000 m byl velkým sólem světové rekordmanky Ayanaové, na poloviční trati se na ni jako stín nalepila Obiriová, držitelka letos nejlepšího času.

Uprostřed posledního kola šla nezadržitelně do čela a v cíli měla více než pětisekundový náskok. Bronz si odveze Sifan Hassanová z Nizozemska jako náplast na zklamání z patnáctistovky, v níž byla největší favoritkou.

Semenyaová zaběhla čas roku

Běh na 800 m vyhrála podle očekávání Caster Semenyaová z Jihoafrické republiky v nejlepším čase roku 1:55,16. Zopakovala triumf z MS v Berlíně v roce 2009 a z loňské olympiády v Riu de Janeiro.

Po patnáctistovce, kde začala finišovat příliš pozdě a stačilo to jen na bronz, tentokrát nastoupila včas a soupeřky jen přihlížely. Rychleji na MS dokázala běžet jen Jarmila Kratochvílová při premiéře šampionátu v roce 1983 v Helsinkách.

Chorvatská diskařka Sandra Perkovičová letos jako jediná přehodila sedmdesátimetrovou hranici a v Londýně to zopakovala v druhém pokusu. Dvojnásobná olympijská vítězka a mistryně světa z roku 2013 z Moskvy hodem dlouhým 70,31 m způsobila, že dál se bojovalo jen o stříbro.

To získala Australanka Dani Stevensová, která po dlouhé době navázala na titul z roku 2009. Své letošní maximum zlepšila v poslední sérii na 69,64 m. Třetí skončila osmatřicetiletá Francouzka Mélina Robertová-Michonová, držitelka stříbra z Ria de Janeiro. Obhájkyně titulu Denia Caballerová z Kuby zůstala bez medaile.

Katarský výškař Mutaz Baršim letos jako jediný zdolal 238 centimetrů a skvěle skákal i v Londýně - až do 235 centimetrů všechno na první pokus. V té době už byl ve hře jen poslední soupeř Rus Danil Lysenko v dresu nezávislé výpravy, ale na stříbrného z Ria de Janeiro ani on nestačil. Baršim se pak pokoušel o 240 cm, ale neuspěl. Bronz díky lepším pokusům na 229 centimetrech získal překvapivě Syřan Mažd Ghazal.

Štafetu žen na 4x400 m vyhrály s velkým náskokem Američanky v čase 3:19,02. Allyson Felixová, běžící na druhém úseku, získala jedenácté zlato a celkově šestnáctou medaili a jako nejúspěšnější atletka historie MS předstihla i Usaina Bolta.

Téměř šestisekundový náskok před stříbrnou domácí štafetou nemá v historii šampionátů obdoby. Jamajská černá série měla další pokračování. Obhájkyně titulu skončily kvůli svalovému zranění McLaughlinové-Whilbyové už na druhém úseku.

Američané jen stříbrní

Poslední zlato na šestnáctém atletickém mistrovství světa získala čtvrtkařská štafeta Trinidadu a Tobaga v čase 2:58,12. Američané po šesti výhrách v řadě mají jen stříbro a poté, co vyšli naprázdno na individuální čtvrtce, museli v této své parádní disciplíně spolknout další hořkou pilulku.

Favorizovaní Američané dlouho vedli, ale v cílové rovince posledního úseku byl nejrychlejší Lalonde Gordon z Trinidadu. Na pásce byl o 49 setin dříve než americký finišman Fred Kerley. Třetí doběhli Britové, kteří o víkendu díky čtyřem medailím ve štafetách výrazně vylepšili svou do té doby hodně skromnou bilanci.