Rubriky:

Atletika

Zaběhl čas snů! Svobodův výkon z Kutné Hory ale svaz anuloval

17. října 2017 14:05 - Praha

Atletický svaz kvůli pochybnému měření anuloval výkony ze smíšeného překážkářského závodu na 100 a 110 metrů při HESU mítinku Zuzany Hejnové v Kutné Hoře. Vítěznému Petru Svobodovi tam byl naměřen čas 13,10. Svazové předsednictvo na základě doporučení komise rozhodčích z téhož závodu anulovalo také výsledky na netradiční trati 200 metrů překážek, kde Hejnová výkonem 25,81 o dvě setiny zaostala za nejlepším světovým výkonem historie.

 

Jan Kucharčík

Podle časomíry byl Svoboda 13. září o sedmnáct setin rychlejší než při vlastním českém rekordu. Jako rekord jeho výkon nemohl být uznán bez ohledu na následnou anulaci, protože se jednalo o exhibiční závod. Analýza videozáznamu ale u tohoto závodu i běhu na 200 metrů překážek ukázala, že naměřené časy nebyly přesné.

"Do videozáznamu jsem doplnil časovou osu. Videozáznam byl natáčen 30 snímky za vteřinu. Z tohoto důvodu je časová osa odstupňována po 0,03 sekundy. Maximální možná nepřesnost vycházející z tohoto faktu je tedy +/- 0,06 sekundy. I s maximální možnou nepřesností je výkon Petra Svobody pochybný a i výkon Zuzany Hejnové neodpovídá oficiálně naměřenému času," uvedl v tiskové zprávě svazu metodik Českého atletického svazu Jan Feher.

Vedle jeho analýzy se komise rozhodčích opírala také o vyjádření odborníka na měření závodů Petra Blažeje a informaci od hlavního rozhodčího závodu Zdeňka Simona, podle kterého nebyla patřičně otestována startovní pistole.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.