Živě

Sprinter Gatlin přijal osmiletý trest za doping

23. srpna 2006 00:05 - PHOENIX

Sprinter Justin Gatlin nebude závodit osm let. Čtyřiadvacetiletý americký atlet v úterý návrh postihu od národní antidopingové agentury USADA, která ho mohla za druhý pozitivní dopingový nález potrestat i doživotním trestem zákazu činnosti. I po dohodě s USADA se však Gatlin ještě může odvolat k arbitráži. Uvedla to agentura AP.

USADA ocenila, jak olympijský vítěz a mistr světa v běhu na 100 metrů spolupracoval při vyšetřování případu a nezpochybňoval pozitivní výsledek svého testu. Požadavkem agentury rovněž bylo, aby Gatlin svědčil proti kontroverznímu trenérovi Trevoru Grahamovi. Nebyl totiž zdaleka prvním jeho svěřencem, který měl dopingový nález.

Gatlin, který měl v dubnu pozitivní test na testosteron, se od května také dělil časem 9,77 sekundy o světový rekord s Jamajčanem Asafou Powellem. O rekordní čas v běhu na 100 metrů ale rovněž přijde.

V minulosti byl Gatlin pozitivně testován na amfetamin, v roce 2001 mu však mezinárodní atletická federace IAAF dvouletý trest zrušila. Zakázanou látku totiž obsahoval lék, který Američan bral už deset let. Funkcionáři však závodníka varovali, že příští prohřešek pro něj může znamenat konec kariéry.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.