Denver - Dallas 117:124 ppBasketbalisté Dallasu díky Dončičovi porazili Denver v prodloužení

New York/Praha

Basketbalisté Dallasu v napínavém utkání porazili Denver 124:117 po prodloužení. Výrazně se o to přičinil Luka Dončič - slovinská hvězda nasbírala 38 bodů, 13 asistencí a devět doskoků. V dalších utkáních čtvrtečního programu NBA si Portland díky triumfu 135:117 nad Minnesotou připsal čtvrtou výhru v sezoně. S 39 body, sedmi doskoky i sedmi asistencemi zazářil rozehrávač Damian Lillard.

Basketbalista Dallasu Mavericks Dwight Powell (7) smečuje během utkání s Denverem Nuggets.

Dallas měl po dramatickém závěru na dosah vítězství už v základní části, ale Nikola Jokič střelou z těžké pozice ze dva body tři desetiny sekundy před koncem vyrovnal na 109:109 a poslal utkání do prodloužení. V nastavení však rozhodl Dončič, když 33 sekund před koncem zajistil Dallasu pětibodové vedení.

Hosté poté náskok ještě navýšili a zvítězili 124:117. Denver prohrál popáté z osmi utkání a nic na tom nezměnil ani Jokič, jenž po dalším skvělém výkonu nastřádal celkem 38 bodů, 11 doskoků a čtyři asistence.

Dařilo se také Lillardovi, který za posledních pět sezon nastřílel nejméně 30 bodů už ve 114 zápasech, což je druhý nejlepší výkon po Jamesi Hardenovi z Houstonu. K 39 bodům při výhře Portlandu nad Minnesotou potřeboval elitní střelec necelých 29 minut, přičemž trefil 13 z 21 pokusů z pole včetně sedmi trojek z 12.

Lillardovi sekundoval s 20 body C. J. McCollum, 17 bodů přidal Jusuf Nurkič. Blazers, kteří stříleli s úspěšností 54 procent, vedli už v poločase o 19 nodů, do poslední části pak šli s pohodlným náskokem 32 bodů. Wolves nestačilo 26 bodů D'Angela Russella, ani stejný počet jedničky draftu Anthonyho Edwardse.

Lakers po čtyřech výhrách na hřištích soupeřů podlehli Spurs doma ve Staples Center 109:118. V dresu Texasanů se činil veterán LaMarcus Aldridge, jenž si v úvodu ročníku léčil bolavé koleno. Nasbíral 28 bodů, doskočil také pět míčů a odehrál přes 31 minut, nejvíc v sezoně.

Dalších 19 bodů a osm asistencí nasbíral DeMar DeRozan. Domácí, kteří v utkání ani jednou nevedli, a oproti téměř padesátiprocentní úspěšnosti soupeře trefili jen 33 procent trojek, spoléhali kromě LeBrona Jamese s 27 body, 12 asistencemi a šesti doskočenými míči i na Anthonyho Davise s 23 body a 10 doskoky.

Brooklyn, oslabený o dvojici Kevin Durant - Kyrie Irving, která odpočívala kvůli opatřením spojeným s nákazou covid-19, respektive osobním důvodům, si vyšlápl na Philadelphii a uspěl 122:109. Táhl jej především náhradník Joe Harris, jenž nastřílel 28 bodů včetně šesti trojek a přidal šest doskoků.

Harris letos střílí z perimetru s úspěšností téměř 54 procent, což je nejvíc ze všech hráčů, kteří vyslali alespoň 50 střel. "Když hrajeme spolu a bojujeme, máme šanci každý zápas. A ani nemusíme řešit, kdo je k dispozici," těšilo kouče Nets Steva Nashe.