V nominaci basketbalistů na olympijskou kvalifikaci je i Veselý

8. června 2021 18:23 - Poděbrady

Pivot Jan Veselý se pro kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu vrací po téměř třech letech do české basketbalové reprezentace. K týmu se opora Fenerbahce Istanbul připojí až těsně před odletem do Victorie. Přímo do kanadského dějiště zamíří hlavní hvězda týmu rozehrávač Tomáš Satoranský z Chicaga z NBA a pravděpodobně i křídelní hráč Jaromír Bohačík ze Štrasburku.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Veselý naposledy hrál za národní tým 16. září 2018 v duelu v Sarajevu proti Bosně a Hercegovině, kde si Češi v kvalifikaci definitivně zajistili účast na mistrovství světa v Číně. Tam o rok později bývalý hráč Washingtonu a Denveru v NBA po nedoléčeném zranění kolena chyběl.

Z dvanáctičlenného kádru, který si historickým šestým místem na MS účast v olympijské kvalifikaci zajistil, se ve Victorii nepředstaví kvůli zranění pivot Martin Kříž z Nymburka a také křídelní hráč a bývalý kapitán Pavel Pumprla, který po turnaji uzavřel reprezentační kariéru.

Basketbalista Jan Veselý z Fenerbahce Istanbul v utkání Evropské ligy.

Twitter @Be_BasketFr

Vedle Satoranského a Bohačíka byli na úspěšném turnaji také současný kapitán Vojtěch Hruban, jeho spoluhráč z Nymburka Lukáš Palyza, Blake Schilb z USK Praha, Jakub Šiřina z Opavy, Tomáš Vyoral z Pardubic, Martin Peterka z Braunschweigu, Patrik Auda z Jokohamy a Ondřej Balvín z Bilbaa.

Vojtěch Hruban (vlevo) a Ondřej Balvín na letišti Václava Havla v Praze.

Vlastimil Vacek, Právo

Úplným nováčkem je na soustředění národního týmu rozehrávač či křídelník Ondřej Hanzlík ze španělské Baskonie. Na první zápasy čekají také David Böhm z Northern Kentucky University z NCAA, Patrick Samoura z Cochise College z ACCAC i Jan Zídek z Pepperdine, kteří už se reprezentační akce zúčastnili.

Kádr zahájil přípravu na boj o první účast pod pěti kruhy od roku 1980 dnes v Poděbradech. O víkendu čekají výběr kouče Ronena Ginzburga dva zápasy v Praze na Královce s Finskem. V sobotu bude duel neveřejný a v neděli od 12:30 bude přístupný fanouškům, kteří budou mít při splnění zpřísněných hygienických podmínek vstup zdarma.

Basketbalista Chicaga Bulls Tomáš Satoranský (vlevo) v duelu s Detroitem.

Carlos Osorio, ČTK/AP

Příští týden bude tým pokračovat v přípravě v Poděbradech a od pátku do neděle se představí již tradičně na turnaji v Hamburku, kde se utká postupně s domácím Německem, Itálií a Tuniskem. Od pondělka 23. června se bude připravovat v Praze a o dva dny později odletí do Victorie.

V Kanadě sehrají Češi ve skupině B zápasy s Tureckem (1. července od 4:35 SELČ) a o den později ve stejném čase s Uruguayí. První dva celky - stejně jako ze skupiny A, kterou tvoří domácí Kanada, Řecko a Čína - postoupí do play off. Na olympiádu postoupí jen jeden tým.

Nominace českých basketbalistů na přípravu na olympijskou kvalifikaci v kanadské Victorii:
Rozehrávači:
Ondřej Sehnal (USK Praha)
Jakub Šiřina (Opava)
Tomáš Vyoral (Pardubice)
Ondřej Hanzlík (Baskonia/Šp.)
Tomáš Satoranský (Chicago Bulls/NBA).
Pivoti:
Luboš Kovář (Nymburk)
Patrik Auda (Jokohama/Jap.)
Ondřej Balvín (Bilbao/Šp.)
Martin Peterka (Braunschweig/Něm.)
Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul/Tur.).
Křídla:
Vojtěch Hruban, Lukáš Palyza (oba Nymburk)
Richard Bálint (Brno)
Blake Schilb (USK Praha)
Jaromír Bohačík (Štrasburk/Fr.)
David Böhm (Northern Kentucky University/NCAA)
Patrick Samoura (Cochise College/ACCAC)
Jan Zídek (Pepperdine/NCAA).
ČTK, Sport.cz

Časová osa: Basketbal

Filtr článků - Basketbal


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.