Francie - Česko 71:51Basketbalistky podlehly na ME favoritovi a zůstávají bez výhry

Štrasburk/Valencie

České basketbalistky prohrály na mistrovství Evropy i druhé utkání, ve Štrasburku podlehly favorizované domácí Francii 51:71. Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka čeká v závěrečném duelu ve skupině D v neděli od 18:00 souboj týmů bez výhry s Chorvatskem o třetí místo a posun do kvalifikace play off. To ruské reprezentantky po českém výběru porazily i Chorvatsko. Na výhře 73:62 se tentokrát nejvíce podílela křídelní hráčka Raisa Musinová, autorka 19 bodů a 14 doskoků.

Z utkání Česko - Francie na ME ve Štrasburku.

Nejlepší střelkyní českého celku, který ve čtvrtek podlehl Rusku 69:73, byla se 13 body Kateřina Elhotová. Francouzky táhla s 16 body Sandrine Grudaová.

S Francouzkami, jež v prvním duelu rozdrtily Chorvatsko 105:63, držel český výběr dlouho krok a v první čtvrtině favoritky odskočily jen jednou na šestibodový rozdíl. Na úvod si přenesla z úvodního souboje střeleckou úspěšnost Alena Hanušová, přidaly se Kateřina Elhotová či Veronika Voráčková. V 8. minutě se dočkala prvního koše na turnaji pivotka Julia Reisingerová, která i přesto, že se potýká s nataženým tříslem, opět nastoupila, ale oproti prvnímu duelu začala na střídačce.

Druhou čtvrtinu začala trojkou kapitánka Romana Hejdová, a když proměnila další dvě za sebou v 16. minutě Elhotová, strhla vedení poprvé od samotného úvodu na českou stranu 25:23. Do poločasu Francouzkám zajistila vedení 32:29 teprve druhým úspěšným pokusem domácích z pozice za perimetrem bývalá hráčka USK Praha Valériane Vukosavljevičová.

Česká basketbalistka Eliška Hamzová (vlevo) v akci v utkání proti Francii.

Po pauze sice srovnala Renáta Březinová, ale Francouzky se dostaly opět do trháku díky dvěma trojkám Marine Johannesové a postupně proti bojujícím Češkám unikly ve 27. minutě poprvé na dvouciferný rozdíl, který po šňůře 8:0 narostl až na 16 bodů.

Osmibodovou sérií sice Svitkův tým na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny zkorigoval na 44:52, ale Francouzky žádné drama nepřipustily. Ve finiši za podpory fanoušků v hale Rhénus Sport si hlídaly náskok. K dalšímu snížení náskoku pomohla trojkou hned při svém prvním střídání na turnaji Kristýna Brabencová, přesto Češky prohrály po dalších trefách soupeřek rozdílem 20 bodů.

Pivotka Maria Vadějevová, jež byla největší zbraní proti českému týmu, přidala 17 bodů a 9 doskočených míčů. Ruskám se rozhodující trhák povedl až na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, do té doby se týmy prostřídaly čtrnáctkrát ve vedení. Chorvatkám nebylo nic platných 25 bodů Ivany Dojkičové.

Rovněž druhou výhru slavily ve skupině B obhájkyně bronzu Srbky, které po utrápeném vítězství nad Itálií po prodloužení deklasovaly 85:51 Řecko. Italky porazily Černou Horu 77:61 a nezastavil je ani výkon bývalé opory USK Praha Jeleny Dubljevičové, jež dala 23 bodů.

Ve skupině A Bělorusko nenavázalo na výhru nad obhájkyněmi titulu Španělkami a prohrálo se Slovenskem 54:58. Domácí šampionky z předchozích dvou ME další překvapení nepřipustily a po výhře 76:55 nad Švédskem se dokonce ujaly vedení v tabulce, v níž mají všechny čtyři týmy tři body. S 22 body a 13 doskoky byla lídrem Španělek Astou Ndourová, bývalá hvězda USK Laia Palauová nastoupila jako první hráčka v historii do 70. utkání na ME.

Ve skupině C dovedla Bosnu a Hercegovinu k další výhře Jonquel Jonesová. Bahamská rodačka zaznamenala 22 bodů a 15 doskoků a navázala na double double z prvního zápasu proti Belgii. Tým kolem hvězdy WNBA Emmy Meessemanové v druhém duelu už nezaváhal a Slovinsko deklasoval 92:57, Meessemanová dala 23 bodů, o jeden méně než ve čtvrtek.

Skupina C (Štrasburk):
Turecko - Bosna a Hercegovina 54:64 (26:27)
Chorvatsko - Rusko 62:73 (33:36),
Francie - Česko 71:51 (18:14, 32:29, 52:41)
Nejvíce bodů: Grudaová 16, Miyemová 11, Johannesová 10 - Kateřina Elhotová 13, Březinová 11, Voráčková 10. Fauly: 16:18. Trestné hody: 14/13 - 12/8. Trojky: 6:7. Doskoky: 43:35.