Basketbalistky si v kvalifikaci o ME zahrají s Běloruskem, Irskem a Nizozemskem

20. srpna 2021 11:31
(Aktualizováno: 20. srpna 2021 11:55)

České basketbalistky se v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy, které se v roce 2023 uskuteční ve Slovinsku a Izraeli, utkají s Nizozemskem, Běloruskem a Irskem. Rozhodl o tom dnešní los v Mnichově. Kvalifikace začne letos v listopadu.

 

FIBA.basketball

"Z mojí strany je s losem spokojenost. Už se těším, až se vrhneme do přípravy i s obměněným reprezentačním družstvem. Uvidíme, na co budeme mít, proto jsem ve vyjádřeních k síle skupiny opatrný," řekl v tiskové zprávě reprezentační trenér Štefan Svitek.

S Běloruskem se Češky utkaly v přípravě na letošní šampionát a zaznamenaly výhru 71:59 a porážku 54:57. Na mistrovství poté Bělorusky obsadily čtvrté místo. "Z prvního koše jsou přijatelnější soupeř," uvedl Svitek.

"Měli jsme možnost si proti nim letos v létě zahrát, tak víme, co nás bude čekat. Hrají rutinní basketbal založený na spolupráci hráček, které se dlouho znají. Uvidíme, jestli zkušené hráčky půjdou s týmem dále. Viděli jsme, že když v zápasech prostřídali, tak šla jejich kvalita dolů," dodal.

Los skupin kvalifikace mistrovství Evropy 2023 basketbalistek:
Skupina A: Německo, Bosna a Hercegovina, Belgie, Severní Makedonie.
Skupina B: Litva, Ukrajina, Francie, Finsko.
Skupina C: Rumunsko, Maďarsko, Španělsko, Island.
Skupina D: Polsko, Slovinsko, Turecko, Albánie.
Skupina E: Bulharsko, Chorvatsko, Srbsko.
Skupina F: Dánsko, Černá Hora, Rusko, Rakousko.
Skupina G: Portugalsko, Velká Británie, Řecko, Estonsko.
Skupina H: Lucembursko, Slovensko, Itálie, Švýcarsko.
Skupina I: Nizozemsko, ČR, Bělorusko, Irsko.
Skupina J: Izrael, Lotyšsko, Švédsko.

Nizozemsko se na ME naposledy kvalifikovalo v roce 1989, účast na letošním šampionátu mu však unikla jen o skóre. Irsko ještě na vrcholném kontinentálním turnaji nikdy nehrálo, v kvalifikaci Eurobasketu je poprvé.

"Nizozemsko to v poslední kvalifikaci mělo hodně těžké. Určitě jsou na vzestupu, je to nebezpečný tým, ale dá se s nimi hrát. Irsko je velká neznámá. V posledních letech zaznamenali úspěchy v mládeži, takže začali dobře pracovat i v ženském basketbale," uvedl Svitek.

Kvalifikace se odehraje ve třech oknech: letos v listopadu, v listopadu 2022 a v únoru 2023. Na šampionát postoupí vítězové deseti skupin a doprovodí je také čtyři nejlepší celky z druhých míst.

O těch rozhodne upravené pořadí, do kterého se celkům z osmi čtyřčlenných skupin nebudou počítat výsledky s posledním týmem tabulky. Pokud mezi postupujícími bude Slovinsko s Izraelem, projde na mistrovství pátý, respektive šestý celek z druhých míst.

Basketbalistky USK Praha narazí v Eurolize na obhájce Jekatěrinburg

Minulá kvalifikace se kvůli pandemii hrála formou uzavřených bublin, nyní se však podle regionálního ředitele mezinárodní federace FIBA Kamila Nováka pracuje na tom, aby se mohlo hrát i s diváky a klasicky systémem doma-venku.

Pokud se situace s koronavirem nezhorší, začnou Češky kvalifikaci doma proti Bělorusku a před fanoušky by se v soutěžním zápase představily poprvé od listopadu 2019. Ve druhém duelu listopadového okna nastoupí v Irsku.

České basketbalistky budou v kvalifikaci usilovat o postup na patnácté mistrovství Evropy za sebou. V posledních letech se jim však na závěrečných turnajích nedaří, letos a předloni obsadily shodně předposlední 15. místo.

České basketbalistky budou v kvalifikaci usilovat o postup na patnácté mistrovství Evropy za sebou. V posledních letech se jim však na závěrečných turnajích nedaří, letos a předloni obsadily shodně předposlední 15. místo.

ČTK

Časová osa: Basketbal

Filtr článků - Basketbal


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.