Hudba při běhání nebo v posilovně. Podle čeho vybírat sluchátka na sport?

29. září 2021 10:40

Zdá se, že v dnešní době již na ulici nepotkáte běžce, který by běžel bez sluchátek v uších. Rozptýlení a motivace v podobě hudby či audioknihy se stalo nedílnou součástí moderního běhu a sportu obecně, vybrat ale vhodná sluchátka může být těžší, než se zdá. Na co se při koupi zaměřit?

 

www.musiccritic.com

Základním faktorem je samotný sport. Je jasné, že na běhání jsou potřeba jiná sluchátka než do posilovny nebo na kolo. Liší se hlavně jejich konstrukce a váha, od toho se může odvíjet kvalita zvuku, pohodlí a samozřejmě cena.

Běhat se sluchátky, nebo raději bez?

Bezdrátová sluchátka s bluetooth

Řada běžců vám dnes poví, že drátu již odzvonilo. Bezdrátová sluchátka nabízejí mnoho výhod, pravděpodobně však budou mít vyšší cenu. Odmítáte-li tedy za sluchátka utrácet více než tisíc korun, drát musí stačit. Některé typy drátu jsou k běhu přímo uzpůsobeny, aby se tolik nezamotávaly.

Bohužel bezdrátová sluchátka s sebou nesou také řadu nevýhod. Musí se nabíjet a pokud nemají dostatečnou výdrž, budete je mít častěji na nabíječce než v uších. Dále jsou závislé na technologii bluetooth, kterou zejména starší mp3 přehrávače nemají. Proto budete běhat s telefonem, což v případě, že nevlastníte šikovnou ledvinku nebo kapsu na rukáv, může být nepohodlné.

TEST: Žádné mazlení. Sluchátka Sennheiser MX 686G Sports poznala extrém

Tvar sluchátek - "pecky" nebo přes hlavu?

Nemusí se to zdát, ale tvar sluchátek a to, jestli v uších drží, jsou klíčovými faktory pro každého sportovce. Jsou tací, kteří dají sluchátko do ucha a to nikdy nevypadne, pro spoustu lidí je však tvar ucha zásadní problém. Sluchátka přes hlavu mají zpravidla kvalitní zvuk, jsou však těžká a člověk se s nimi může cítit malinko nemotorně, speciálně při rychlém pohybu, a jsou tak ideální spíše do posilovny.

Špunty nebo pecky jsou mnohem lehčí, praktičtější, a s vyšší cenou se dočkáte také kvalitního zvuku. Navíc tolik netlumí okolní, což je hlavně pro běžce mnohem bezpečnější. Čím dál více oblíbená jsou bezdrátová sluchátka s kabelem za uši nebo tzv. mostíkem. Toto provedení sluchátek je nejen elegantní, ale i velmi účelné a pohodlné.

TEST: Chraňte se pomocí vyladěných sluchátek Sennheiser PMX 686G!

Pozor na vodu

Déšť a pot - dva velcí nepřátelé sluchátek. Při jejich výběru rozhodně dbejte na to, aby byly odolné vůči vodě. Voděodolnost poznáte díky mezinárodnímu označení IPX, jež můžete najít v devíti stupních. Pokud zrovna nehodláte se sluchátky plavat, bude vám bohatě stačit IPX4.

Rozhodně nepodceňujte ani pocení, sůl je totiž vůči technice poměrně agresivní. Sluchátka byste navíc neměli, stejně jako kartáček, sdílet s kamarády ani rodinou.

Zázrak? Sluchátka dopomohou rychleji k lepším výkonům

šel, Sport.cz

Časová osa: Běhání

Filtr článků - Běhání


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Podsekce:

         

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..