Obrovská tragédie! Při extrémním ultramaratonu zahynuly dvě desítky běžců

24. května 2021 19:34 - Baiyin/Praha

Tragická událost se stala na severozápadě Číny při extrémním 100kilometrovém vysokohorském závodě. Jednadvacet ultramaratonců zahynulo v důsledku náhlé změny počasí v oblasti. Většina z nich zřejmě umrzla. Mezi mrtvými je i jeden z nejznámějších čínských ultramaratonských běžců Liang Jing.

 

Stringer, Reuters

Vysokohorský maraton Hanghe Shilin, který se každý rok těší oblibě řady běžců, začal za slunečného počasí, kdy nic nenasvědčovalo tomu, co bude následovat o pár hodin později. Kolem 13 hodiny, kdy se běžci dostali do výšky zhruba dva a půl kilometru nad mořem, udeřilo v oblasti Gansu mrznoucí krupobití, déšť a vichřice.

Většina z nich měla na sobě jen šortky a tričko, někteří se dostali k teplým přikrývkám, ale silný vítr jim je během chvíle roztrhal na kusy. „Několik lidí tu je v bezvědomí a jde jim pěna z úst," popsal hrozivý průběh jeden z běžců ve zprávách.

Místní úřady okamžitě závod přerušily a zahájily rozsáhlou pátrací akci, do které se zapojilo kolem 1200 záchranářů. Záchranné práce byly ztíženy povětrnostním podmínkami i náročným terénem, ve kterém hrozil sesuv půdy.

Podle dosavadních zpráv se závodu zúčastnilo 172 osob, z nichž s lehkými zraněními vyvázlo jen 151 z nich. 21 osob, včetně trojnásobného vítěze tohoto závodu Lianga Jinga, na místě zahynulo. „Vyjadřujeme hlubokou soustrast rodinám všech obětí," uvedl na tiskové konferenci starosta města Baiyin, které závod pořádalo.

Někteří z přeživších popisují hororové chvíle závodu. „V jednu chvíli jsem vůbec necítil prsty na rukou, byla strašlivá zima. Dokonce mi zmrznul jazyk," uvedl jeden z běžců. „Odstoupil jsem ze závodu a schoval se v dřevěné chatě zhruba v polovině kopce. Postupně se ke mně přidalo asi 50 dalších běžců a čekali jsme na pomoc záchranářů," uvedl další.

bp, Sport.cz

Časová osa: Běhání

Filtr článků - Běhání


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Podsekce:

         

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..