Rubriky:

Co na talíř

Pohanka – zdravá superpotravina pro věřící i ateisty

10. prosince 2015 15:19 - Praha

Pohanku, ačkoli je její domovinou původně Asie, znali naši předci už od 13. století. Je z čeledi rdesnovitých. Příbuzná je tak se šťovíkem nebo rebarborou. Její oblíbenost stoupá s šířící se intolerancí vůči lepku v moderní populaci. Obsahuje ale mnoho látek, které jsou k užitku také běžcům.

 

Profimedia.cz

Pohankou můžeme v našem jídelníčku nahradit třeba rýži. Pohankovou kaši si můžete dát po ránu místo müsli. A z pohanky se vyrábí také mouka s veškerým využitím, na jaké jsme u takového výrobku zvyklí.

Moderně se pohanka zařazuje mezi superpotraviny. Je bohatá na horčík, „zázračný" prostředek proti křečím a prvek posilující kardiovaskulární systém. Zlepšuje prokrvení, snižuje krevní tlak. S pohankou do svého těla dostanete také jistý protein, jenž se váže na cholesterol. Ten pak nemůže lidské tělo vstřebat, a tak se tyto zázračná semínka uplatňují také při odtučňovacích kúrách.

Tenhle kořen se stane vaší srdeční záležitostí!

Pohanka je nadupaná antioxidanty, což tvrdě trénujícím běžcům může výrazně pomoci s udržováním rovnováhy imunitního systému. Dále je zdrojem rutinu, látky příznivě působící na cévy. Zvyšuje totiž pružnost cév a snižuje křehkost kapilár. Léčí tak křečové žíly i hemoroidy.

Výživoví specialisté doporučují pohanku pro všechny těžce fyzicky či psychicky zkoušené osoby. Makrobiotici zase tvrdí, že je pohanka vhodná na zimu – prohřívá totiž organizmus.

Potravina je to i přes své „zázračné" účinky více než dostupná. Loupané plody pohanky lze zakoupit v kdejakém obchodě či supermarketu za cenu přibližně 40 korun za půlkilový pytlík. Za biokvalitu si v toto množství ještě deset korun připlatíte.

kü, Sport.cz

Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce