Rubriky:

Ladíme

Zlepšete imunitu, urychlete regeneraci! Postarejte se o svou lymfu

23. července 2018 10:14 - Praha

Víte, že kromě krevních cév máte v těle i soustavu cév mízních rozvádějících po těle takzvanou lymfu? A že pohyb této lymfy udržuje téměř výhradně pohyb svalstva? Také proto je pohyb pro nás žádoucí a pro náš život nezbytný. Lidské tělo je tak v tomto směru podobné žralokovi, parybě, která se také musí neustále hýbat, aby nezahynula. U ní je to sice z důvodu okysličování, dýchání, ale přeci už velký Sokol Tyrš pravil: „Kde stanutí, tam smrt!“

 

Profimedia.cz

Nevím, zda měl Miroslav Tyrš nějaké informace o lymfatickém systému. Byl to sice doktor, ale v oboru kunsthistorie. Současný člověk si už většinou je své lymfy vědom a dělá i aktivní kroky k tomu, aby ji správně udržoval v pohybu.

Průměrný dospělý má v těle okolo deseti litrů tkáňového moku. A míza je vlastně nadbytečný tkáňový mok pohybující se soustavou mízních cév a uzlin. Z krve a do krve se dostává na konci kapilár díky rozdílu tlaků. Proudící míza uvnitř soustavy se filtruje v mízních uzlinách, v nichž se jednak odstraňují škodlivé látky a ničí bakterie, jednak v nich vznikají bílé krvinky odpovědné za imunitu.

Komprese je možná lepší než ledování

Mízní systém reguluje objem tekutin vnitřního prostředí těla a zároveň hraje centrální úlohu na úrovni obranyschopnosti organismu. Lymfa téměř neobsahuje bílkoviny, její složení se však liší podle toho, kde vznikala. Například lymfa proudící z trávicího ústrojí je bohatá na tuky vstřebané z potravy. Pokud snížíme nebo dokonce zcela znemožníme tělesný pohyb, dochází neodvratně k otokům. Bez pohybu nepracuje lymfatický systém správně a nedokáže pružně reagovat na změny objemů tekutin ve vnitřním a vnějším tělesném prostředí.

Naopak dostatečný pohyb napomáhá nejen správnému fungování imunity, ale i regeneraci a jejímu urychlení. Spousta profesionálních sportovců si je toho vědoma a podporuje svůj lymfatický systém takzvanou lymfodrenáží. Ta může vzdáleně připomínat masáž, její principy jsou ale odlišné. Jejím hlavním úkolem je řízenými pohyby podpořit oběh lymfy a tím napomoci urychlené regeneraci, což je pro vrcholové sportovce klíčové.

Lymfodrenáž se provádí buďto manuálně, nebo existují i sofistikované přístroje. Automatickou lymfodrenáž nabízejí například speciální návleky na nohy, které úkon provádějí pomocí postupného nafukování a upouštění vzduchových polštářků po celé délce nohou. Takové přístroje jsou ovládány elektronicky a máte na výběr bezpočet různých programů a intenzit ošetření. Jejich cena se také v přepočtu pohybuje na úrovni 25 000 korun. Taková podpora funkce lymfatického systému je vhodná pro každého, kdo nemá žádnou srdeční vadu nebo potíže s trombózami. Přiměřený pohyb na čerstvém vzduchu tak zůstává nejlepším podpůrným prostředkem nejen mízního systému, ale i celého člověka.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce