Živě

TRÉNINK: Fartleková pyramida ‒ kdekoli a kdykoli

13. prosince 2018 16:12 - Praha

Venkovní ovály nám pomalu a jistě zapadávají sněhem, případně je pokrývá nechutná mokrá břečka smísená se špínou velkoměsta. Každopádně nic, co by jednoho lákalo k tréninku, nebo mu trénink vůbec umožňovalo. Není však třeba ronit slzy, existují i jiné možnosti, jak pracovat na své síle a rychlosti i mimo sezónu. Jednu takovou jsme si dnes pro vás připravili.

 

Sport.cz s využitím Profimedia.cz

Závodní dráhy necháme pro jednou ležet ladem a vydáme se na traily nebo silnice. I tady lze plnohodnotně trénovat téměř po celý rok. Většinu tréninků jste možná v průběhu roku absolvovali s ohledem na zdolanou vzdálenost. Můžete v tom pokračovat i nyní, když si změříte jednotlivé úseky pomocí přístroje GPS. Druhou ‒ a výrazně jednodušší možností ‒ je měřit čas.

Zima přichází, trail runner se raduje. Nebo ne?

Dnešní trénink má podobu plné rychlostní pyramidy. A protože rychlost jednotlivých úseků patrně ovlivní i stav terénu a jeho výškový profil, můžeme hovořit o fartleku, o hře s rychlostí. Je jasné, že v případě běhu do kopce bude rychlost úplně jiná než při běhu po rovině snadným terénem. Co bychom měli udržovat na zhruba konstantní úrovni, je téměř maximální míra úsilí v každém rychlém intervalu. Prokládáme meziklusem v délce jedné minuty. Dostatečné rozehřátí a vyklusání je snad už samozřejmostí. Jádro tréninku (bez warm-upu a cool-downu) nám zabere přesně 33 minut.

FARTLEKOVÁ PYRAMIDA
warm-up
1 minuta úsilí vysoké intenzity
1 minuta výklus
2 minuty úsilí vysoké intenzity
1 minuta výklus
3 minuty úsilí vysoké intenzity
1 minuta výklus
4 minuty úsilí vysoké intenzity
1 minuta výklus
5 minut úsilí vysoké intenzity
1 minuta výklus
4 minuty úsilí vysoké intenzity
1 minuta výklus
3 minuty úsilí vysoké intenzity
1 minuta výklus
2 minuty úsilí vysoké intenzity
1 minuta výklus
1 minuty úsilí vysoké intenzity
cool-down
kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce