Mráz a běh: Je zdravé běhat za mrazu?

23. prosince 2018 13:07 - Praha
(Aktualizováno: 16. prosince 2020 14:11)

Teploty pod bodem mrazu nemusí nutně znamenat stopku pro vaše běžecké aktivity. Běhání za minusových teplot je stejně zdravé jako jakékoli jiné a pro vaše plíce by nemělo představovat žádné nebezpečí. Pokud jste zvyklí pravidelně běhat, není důvod stavět se k celé věci jinak ani v zimě.

 

Profimedia.cz

Připomeňme, že existují také vytrvalostní sporty, které se jindy než v zimě ani provozovat nedají. Biatlon nebo běžecké lyžování je toho dobrým příkladem. I tyto disciplíny se běžně provozují a nikdo ani příliš neřeší, že je -15° C, tedy pokud nebereme v potaz výběr správného vosku na namazání skluznice.

Běžcům určitě nezamrznou průdušky, když si půjdou v mrazu zaběhat. Hrtan, průdušnice, průdušky, průdušinky a tak dále totiž disponují takovým povrchem a vzduch v nich proudí tak malými rychlostmi, že se dokáže od našeho těla dostatečně zahřát. Naše tělo navíc disponuje takovými mechanismy, které umožňují zvýšení topného výkonu až o čtyřnásobek. A čím více budeme tyto mechanismy využívat a trénovat, tím lépe nám budou fungovat.

Otužilý běžec - zdravý běžec

Paradoxně často nastává situace, že se běžci oblékají ven až příliš. Hojně podceňovaná bývá schopnost našeho těla zareagovat na okolní teplotu a využívat teplo vznikající při tělesné námaze. Důležité je se příliš nezpotit, respektive nenechat pot ochlazovat povrch našeho těla.

Ultimátní rady, jak běhat za mrazu

Jak běhat za mrazu?

  • Na těle mít oblečenou vrstvu dobře transportující pot.
  • Mít oblečeno raději více tenkých vrstev než jednu tlustou. Můžeme pak lépe upravovat, regulovat okamžitou teplotu.
  • Mít dobrou čepici nebo alespoň čelenku. Hlavou totiž můžeme ztratit nejvíce tepla.
  • Mít dobré rukavice a prsty držet v teple.
  • Při náledí zvýšit frekvenci kroků, ale zmenšit jejich délku. Dopad směřovat pokud možno na celé chodidlo a více využívat ruce k udržení rovnováhy.

Jak běhat v zimě? Základní pravidla a rady

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce