Hardcore trénink s maskou: Proti plynu žádný dišputát!

27. února 2015 12:18 - Kralupy nad Vltavou

Trénink s maskou byl kdysi oblíbený skoro stejně jako spaní v kyslíkovém stanu. Tedy vlastně v bezkyslíkovém stanu. Oběma metodám se přisuzovaly v podstatě tytéž účinky: zvýšení výkonnosti, zlepšení krevních parametrů, přizpůsobení se vyšší nadmořské výšce. Je to tak ale doopravdy?

Sport.cz

Pojďme si hned na začátku říci, že obě cesty bohužel nevedou ke stejnému cíli. Pokud chcete mít více červených krvinek a tím lepší transport kyslíku po těle a tím lépe okysličované svaly a tím lepší výkonnost, budete muset zainvestovat do kyslíkového stanu nebo vyrazit nejlépe někam do Himalájí. Ve vzduchu uvnitř stanu je menší obsah kyslíku než ve vzduchu, který běžně na daném místě dýcháte. Tělo reaguje zmnožením červených krvinek a pozitivní řetězová reakce se roztáčí.

Dýchání přes masku a podobným vynálezům se dříve přisuzoval stejný efekt, ukázalo se ale, že tomu tak není. Maska ztěžuje přísun vzduchu do plic. Tento vzduch má ale běžný poměr kyslíku a ostatních složek. Krev tedy nemá v tomto směru na co reagovat.

Co naopak reaguje výborně, je náš dýchací aparát - plíce, bránice, mezižeberní svalstvo. Zlepšuje se vitální kapacita plic, tedy maximální objem vzduchu, který do sebe dostanete na jeden nádech. Maska vám nezlepší transport kyslíku, posílí ale zapojené svalové skupiny, dýchací soustavu a vy využijete více z celkové kapacity svých plic. Zjednodušeně řečeno budete dýchat lépe a více. Na své si přijde i kardio-vaskulární systém.

V některých sportovních obchodech je k dostání speciální tréninková maska za několik tisíc korun. Stejně dobře poslouží i starší vojenská plynová maska z výprodeje v ceně několika málo stokorun. Takovou jsme použili i my.

ČTĚTE TAKÉ:
Hardcore trénink s pneumatikou: násobení tréninkového efektu
Hardcore trénink se zátěžemi: Nic pro začátečníky!

Pokud se po všech těch tréninkových metodách cítíte opravdu skvěle, můžete zátěže také libovolně nakombinovat: běhat s maskou a pneumatikou, se zátěžemi a pneumatikou, se zátěžemi a maskou. A nebo si to vezměte všechno najednou! Za případné škody na majetku, zdraví či životech nenese ale redakce žádnou zodpovědnost!

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce