Běhání na trávě vám dá sílu a rovnováhu. Pozor na krtince

13. června 2016 07:11 - Praha

S nastupujícím počasím přichází ideální doba pro běhání na trávě. Pokud většinou trénujete na silnici, nerovný a měkčí povrch vám přinese změnu, dá více síly, rovnováhu a zapojíte i více svalstva na nohou. Běh na trávě je také duševní i fyzickou změnou. Změníte prostředí, tempo. Existuje mnoho důvodů, proč trénink na trávě je skvělý nápad.

 

Profimedia.cz

Nejvíce viditelným faktem je měkčí povrch, který snižuje riziko zranění při dopadu. Samozřejmě nebavíme se o běhání v krtincích. Mírně nerovný terén lépe rozvíjí rovnováhu, protože se do práce zapojují i menší svaly na nohou, také boky poznají změnu. Ty jsou na rovném povrchu méně využity. Navíc, čím měkčí povrch, tím více síly si běh vyžaduje.

Čas strávený na trávě také prospívá vaší hlavě. „Když se učíte na trávě, trénujete na tomto povrchu, víte, že jde o mentální pauzu od tréninku na silnici. Víte, že až se vrátíte, budete rychlejší, silnější," cituje trenéra Dennise Barkera z Minnesoty server competitor.com.

Pokud jste trávu nikdy nevyzkoušeli, zkuste zapojit do vašeho plánu jeden až dva snadné tréninky po dvaceti minutách. Tělo si postupně musí navyknout na změnu.

Příklad tréninku na trávě
Rozcvičení a 15 minut lehkého běhání
4 minuty rychlejší
2 minuty pauza
3 minuty rychlejší
2 minuty pauza
1 minuta rychlejší
1 minuta pauza
Toto celé proveďte dvakrát po sobě (mimo rozcvičení)
Na závěr 10 minut vyklusání

Ideální je najít povrch, který se blíží fotbalovému trávníku, případně golfovému hřišti. Ale také posekaná zahrada, park jsou možnosti. Čím více nerovností, tím více mohou měkké tkáně mít problémy s adaptací na nový povrch, samozřejmě se zvyšuje riziko zranění, například podvrtnutí kotníku.

Každého určitě napadlo - mám sundat boty, budu běhat naboso? Kdo není navyknutý, měl by být opatrný. Tráva je sice měkká, ale pokud roky běháte v „krunýři", vše vyžaduje svůj čas. Zvolte postupnou změnu. I běhání v botách na trávě vám přinese změnu. Pokud své snažení přeženete, můžete se proběhat k přetížení plantární fascie, což je velká šlacha v chodidle vedoucí od paty k prstům. Poté můžete pocítit bolest po celém chodidle.

V počátku nepočítejte a ani se nedívejte na hodinky. Vaše časy budou horší, to je v pořádku, ale o ty tu nejde. Důležitější je pocit, změna a posílení dolní poloviny těla. Nejde o okamžitou reakci, myslete na nadcházející měsíce, jde o proces, který potřebuje svůj čas. Travní tréninky zařaďte, když nemáte v plánu závody. Zdůrazníte více sílu a vytrvalost. Anebo to prostě jen zkuste pro změnu.

lik, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce