Živě

Porovnání běžecké dynamiky: Běhat naboso je dobré, běhací pás jen odráží techniku

23. května 2016 07:02 - Bratislava

Taky jste si jako já často říkali, jak by asi dopadl můj běh pod vědeckým drobnohledem ‒ jaké by se zjistily rozdíly mezi běháním naboso, běháním na pásu a v botách? Dnes máme tu výhodu, že už nemusíme chodit do drahých vědeckých laboratoří, už si takovou miniaturní laboratoř můžeme sami pořídit. Jednu z nich jsme pro vás nedávno také testovali a vznikl tak zajímavý soubor porovnatelných dat.

 

Profimedia.cz

Při testování Garmin Forerunner 630 jsme měli ideální možnost porovnat, jak se mění dynamika běhu na páse a při běhání naboso. Běžely se maratóny a půlmaratóny ‒ na páse, naboso i klasické městské po asfaltu. Běžela je vždy tatáž osoba a v podstatě ve stejném tempu, aby nedocházelo ke zkreslením způsobeným změnou rychlosti. Z mnoha údajů, které je schopen sporttester ve spolupráci se sofistikovaným hrudním pásem měřit, jsme vybrali pět nejrelevantnějších a nejzajímavějších.

O běhání naboso se tak nějak předpokládají a ví dvě základní věci. Člověk v důsledku dopadu na přední část chodidla musí zkrátit krok, a pokud tedy udržuje stejnou rychlost, musí zákonitě zvýšit frekvenci kroků. To náš experiment potvrdil. Nejkratší, bosý krok se od nejdelšího, obutého kroku lišil o pět centimetrů. Frekvence také odpovídaly předpokladům. Bosá byla nejvyšší, o 14 kroků na minutu vyšší oproti nejnižší obuté.

Běhání naboso I. - Jak začít?

• Obutý člověk má tendenci krok natáhnout, protože si jeho chodidla mohou dovolit i dopady, které by normálně (naboso) už bolely. Nepřekvapí tedy, že obutý krok je nejdelší. Tady bychom si mohli začít mnout ruce. Na každém kroku „vyděláme" pět centimetrů oproti bosoběžci. Má to ale několik háčků. Ukazuje se, že v botách nám klesla frekvence kroků (174 oproti 188), vzrostla doba kontaktu chodidla se zemí (271 oproti 238 ms) a nadto nám vzrostla o 7 mm vertikální oscilace běžce. (Vertikální oscilace = jak moc se v běžeckém kroku „houpeme" nahoru a dolů. Jde samozřejmě o jev negativní, o neefektivní výdej energie. Nedosažitelným ideálem je oscilace rovna nule.)

Běh v botách se tedy, alespoň dle našeho malého testu, jeví jako neefektivní, více vyčerpávající a méně zdravý druh pohybu s využitím dolních končetin.

  PÁS NABOSO V BOTÁCH
DÉLKA KROKU (m) 1,04 1,01 1,06
VERT. OSCILACE (cm) 6,8 6,3 7
KONTAKT (ms) 268 238 271
FREKVENCE (kroků/min) 176 188 174
VYVÁŽENOST (%) 49,3/50,7 49,7/50,3 49,6/50,4

(Pozn.: Tučně zvýrazněné jsou nejlepší hodnoty, kurzívou nejhorší)

Oproti tomu běh na pásu (s botami) ničím moc nepřekvapil. Hodně se podobá běžnému běhu v obuvi. Bylo by určitě zajímavé provést ještě pokusy na páse při běhu naboso. Délka kroku je střední. Od obutého běhu se liší jen o 2 cm. Vertikální oscilace se blíží obutému běhu. Je poměrně vysoká a od nejnižší, neobuté hodnoty se liší o 0,5 cm. O kontaktu se zemí platí totéž. Pás je i tady nejvíce podobný obutému běhu na asfaltu. Doba kontaktu je přesně o 30 ms delší než u bosoběhu a jen o 3 ms kratší než u běhu obutého. Frekvence dopadů chodidel je nižší, téměř totožná s obutým během. Jako nejhorší dopadl běh na pásu pouze v jediném kritériu, a to rozkládání hmotnosti mezi obě chodidla.

Co tedy lze z našeho pokusu vyvodit? V první řadě to, že běh naboso vykazuje nejideálnější hodnoty, ergo je nejúspornějším, nejekonomičtějším stylem. Jakmile obujeme boty, běžecký styl se podstatně mění. K horšímu. Pás se jeví jako dobrý simulant, ovšem odrážející všechny duhy i neduhy obutí. Co teď? Základní rada: Lepší běhat nějak než neběhat vůbec.

René Kujan, Sport.cz

Zařazujete do svého tréninku i běh naboso?


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce