Imunita a běh: Posiluje trénink obranyschopnost organismu, nebo spíše naopak?

26. září 2016 12:34 - Londýn

Na takovou otázku neexistuje úplně jednoznačná odpověď. Záleží totiž hodně na tom, z jaké časové perspektivy se na problém díváme a o jakou intenzitu tréninku jde. Klinické výzkumy poměrně jednoznačně říkají, že určitý druh tréninku skutečně může mít negativní vliv na naši imunitu. Vědci hovoří o takzvaném fenoménu „otevřeného okna“. Jak se ale vyhnout nemocem?

 

Profimedia.cz

Dobře prokazatelným faktem je, že intenzivní trénink může do našeho těla otevřít choroboplodným zárodkům ono pomyslné imunitní okno. Po výrazné delší zátěži je riziko onemocnění infekčními chorobami vyšší. Jde především o infekce dýchacích cest (chřipková onemocnění), ale třeba také onemocnění močových cest či zažívacího traktu. Při fyzické zátěži počet granulocytů (druh bílých krvinek, tzv. „zabijácké buňky") nejprve roste. Ve fázi zklidňování začínají jejich počty prudce klesat a dostávají se až pod výchozí úroveň. Ono otevřené okno se otevírá infekci. Takto dynamicky reaguje lidské tělo na fyzickou, ale i psychickou zátěž.

ČTĚTE TAKÉ: Chcete lépe a rychleji regenerovat? Vyrazte do sauny! 

Existují možnosti, jak okno velmi rychle zase zavřít či jej otevírat jen velmi málo. Pro udržení zdravého a silného imunitního systému je třeba se dostatečně hýbat. Zvláště takový druh pohybu, který nám přináší radost a potěšení přispívá ke zvýšení odolnosti vůči stresu fyzickému i psychickému. Kde je tedy zakopaný pes?

Z dlouhodobé perspektivy pozorováno je pohyb pro imunitu důležitý a nepostradatelný. Pohyb obranyschopnosti našeho organismu prospívá a posiluje jej. Z krátkodobého hlediska ovšem může intenzivní trénink působit i zcela opačně. Britští vědci v rámci jednoho z výzkumů podrobili testům čtyři skupiny probandů. Jedna skupina běhala 30 minut lehce, druhá 30 minut intenzivně, třetí 120 minut lehce a poslední, kontrolní skupina neběhala vůbec.

Data jasně ukázala, že dvouhodinový trénink, byť byl veden lehce, přechodně oslabil imunitní systém probandů. U krátkých, mnohem intenzivnějších tréninků tento vývoj vědci nezaznamenali. Intenzivní trénink byl při studii nadefinován jako „běh, při němž již probandi nejsou schopni souvisleji mluvit". Výsledek je tedy jasný: Krátký intenzivnější trénink zasáhne náš imunitní systém výrazně méně než dlouhodobá, i když málo intenzivní zátěž. Jedním dechem ale vědci připouštějí, že by stejný efekt pravděpodobně nezaznamenali u dobře trénovaných jedinců a že i půlhodinový trénink velmi vysoké intenzity vedoucí až k celkovému vyčerpání může otevřít imunitní okno dokořán. Co s tím? Jak tedy trénovat?

Určitě se nevyhýbejte ani intenzivním tréninkovým jednotkám. Čím více si na ně zvyknete, tím menší bude ve vašem imunitním okně následná skulina. Důležité také je vyhýbat se po tréninku či závodech zvýšené imunitní zátěži. Vhodná a dostatečná regenerace a dostatek kvalitního spánku přispívají značnou měrou k opětovnému přibouchnutí imunitního okna i nasazení ochranných okenic.

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Patička stránky: