Živě

Prší a venku se setmělo. Je čas na běžecký pás?

24. listopadu 2016 12:34 - Praha

Trénink na běžeckém páse se stává velmi lákavou alternativou hlavně v těchto dnech, kdy se člověku do sychrava, deště, větru, zimy a tmy zkrátka nechce. Běh na páse je dobrou volbou, zároveň by se ale neměl stát jedinou formou tréninku ani v zimním období. Možná není úplně přímou jízdenkou do stanice Svalové dysbalance a Zranění, je ale třeba také zapojit hlavu chytrého Honzy, než se pustíme do jeho jednostranné glorifikace.

 

Profimedia.cz

Když běžíme venku, země pod námi se nehýbe (i když Japonci či Islanďané by mohli maličko oponovat) a poskytuje pevnou plochu interagující s fyzikálními silami úderů našich nohou. Outdoorové běhání zapojuje naše hamstringy, hýždě i zádové svaly tak, abychom se dokázali odrazit od země.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Porovnání běžecké dynamiky: Běhat naboso je dobré, běhací pás jen odráží techniku

Naproti tomu při běhu na páse se podklad samovolně, sám od sebe pohybuje pryč od našich dolních končetin. A tady právě nastává onen problém, kdy se určité svalové skupiny přestávají pohybu účastnit. Když to jde samo od sebe, tak co by se namáhaly, že? Hamstringy, hýžďové svalstvo i níže položené svaly zad se zapojují mnohem méně. Tělo poznalo, že to jde i bez nich a instinktivně šetří zdroje.

Proč by ale zrovna tohle měl být problém, říkáte si? Málo zdůrazňovaným faktem je, že velký sval hýžďový, gluteus maximus je jedním z hlavních stabilizátorů lidské páteře. Pokud jej nezvyklým a vlastně i dosti nepřirozeným způsobem vyřadíme z činnosti, či jeho činnost významně omezíme, kdo udělá veškerou práci za něj? Stehna a svaly kolem kyčelního kloubu.

Pokud celou zimu strávíme v posilovně na běžeckém páse a pak se s jarem vrátíme plnou parou na stezky, vytvoříme velký prostor pro možná zranění. Své svaly na čelní straně přetížíme, zatímco svaly zadní strany uvrhneme do propasti ochabnutí. Zkuste začátkem jara pozorovat běžce kolem sebe. Úpony hamstringů jsou jedním z nejčastějších jevů zimy strávené na páse. Kardiovaskulární systém posílíme, o tom není pochyb. Svalový aparát ale už bude profitovat mnohem méně.

JAK VYZRÁT NA ÚSKALÍ?
• Trénujte chytře a alespoň část tréninku, kratší úseky odběhejte venku.
• Zkuste omezit tréninky na páse na 50 % celkového objemu.
• Využijte špatné počasí k pohybovým aktivitám, na které jindy nemáte čas. Jděte si zaplavat, zacvičit na TRX, nebo třeba zkusit jógu!

Příště zjistíme, jak běžecký pás (ne)využívají profíci.

René Kujan, Sport.cz

Trénujete přes zimu na páse?


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce