Rubriky:

Ladíme

Le Parkour a Freerunning: Pohled do historie nejspektakulárnějšího druhu běhu

17. června 2018 08:24 - Praha

V dnešní době se parkour stává hlavně výsadou mladých ve věku zhruba 10-15 let. Parkour je trend, životní styl a s tím spojený styl oblékání. Každý, kdo nosí čepici nebo triko s nápisem parkour, pak automaticky sděluje světu něco jako: Mám super pohybovou průpravu, cvičím a stále trénuju, potkáte mě často ve městě na některém ze spotů...

 

Profimedia.cz

Ruku v ruce s komercializací parkouru v České republice jdou ale také akce, které přivádí mladé zpět k pohybu. Jde hlavně o tábory s parkour tématikou a pohybovou průpravou, parkour jamy nebo dokonce vznikla i první parkour hala v Praze, kde se komunita schází. To jsou plusové body pro ty, kteří v parkouru našli svůj způsob výdělku.

Silní a užiteční. Takoví jsou čeští sportovci nové generace

"Bohužel se v dnešní době vytrácí povědomí o hlubší filosofii původního parkouru, dnes je to hodně o stylu a fyzickém pohybu a nějaká cesta bojovníka společně s četbou a mentální průpravou už není úplně in. Doufám ale, že to je pro mladé spíš přechodné období a že si v pozdějším věku najdou cestu k původním myšlenkám," říká Martin Skalník, tradiční traceur z Jablonce nad Nisou.

Historie

Parkour nebo také Le Parkour je umění pohybu, nebo chceme-li umění přemístění. Je to disciplína francouzského původu. Podstata disciplíny vychází z metod a cvičebních postupů francouzského tělovýchovného odborníka Georgese Héberta. Ten na počátku 20. století přišel se cvičebním systémem zvaným Přirozená metoda.

Záhy po zavedení převzali Přirozenou metodou francouzští vojáci ve Vietnamu a pod vedením Héberta dokázali vylepšit techniky tréninku a celkové výsledky. Systém, který z jeho metod přímo vycházel a byl upraven na míru vojenským účelům, nazvali parcours du combattant, což doslovně znamená cesta bojovníka. Parcours du combattant je vázán na určitý typ překážkové trati.

Přirozenou metodou a cvičením ve stylu parcours du combattant se pak nechal inspirovat i francouzský hasič Raymond Belle, který se mimo jiné věnoval různým inovativním technikám a možnostem pohybu. Svými aktivitami Raymond ovlivnil i svého syna Davida, který přirozeně inklinoval k různým pohybovým aktivitám. David se věnoval bojovým uměním nebo i gymnastice a díky povědomí o překážkových tratích a Přirozené metodě začal přemýšlet, jak tyto dovednosti využít i v reálném životě.

Do té doby se pro netradiční způsoby pohybu používala označení "l'art du déplacement" (umění přemístění) a "le parcours". V roce 1998 pak David Belle a jeho přítel Hubert Koundé definovali samotný název disciplíny "parkour", což vychází z původního parcours du combattant. Byl to hlavně Koundé, kdo "postavil" název tak, aby byl výstižný a efektivní.

David Belle se na své cestě seznámil s mnoha lidmi, kteří chtěli zlepšovat své pohybové dovednosti. Jedním z nich byl i Sébastien Foucan. Společně dlouhou dobu rozvíjeli nové techniky a definice, ale po vzrůstajících neshodách šli nakonec každý svou cestou a nastal i okamžik rozdělení filosofií. Odlišné přístupy rychle zformovaly dva proudy: Parkour, jehož zastáncem je David Belle a Freerunning, který prosazuje Sébastien Foucan.

Parkour se stal populárním na celém světě hlavně díky činnosti a osvětě Sébastiena Foucana. Velká vlna zájmu v České republice nastala v roce 2004 i díky filmům Yamakasi (2001) a Okrsek 13 (2004). Tehdy se začala formovat první komunita a v přátelském prostředí se mezi prvními desítkami traceurů sdílely první zkušenosti.

mask, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce