Rubriky:

Odjinud

Sedmdesátník je jediný na světě. Nikdo jiný nedokáže to, co on

25. října 2018 08:06 - Toronto

Průměrnému muži v České republice zbývá v tomto věku doklepat už jen šest let v důchoďáku, než zamíří do věčných lovišť. V tak pokročilém stádiu zrání už lidé většinou nemívají moc sportovních ambicí. Ne tak ovšem Gene Dykes z Filadelfie. V současné době je jediným žijícím člověkem, který dokáže jednu velice pozoruhodnou věc.

 

Profimedia.cz

Stařík se na víkendový maratón v kanadském Torontu vypravil s jediným cílem ‒ zaběhnout závod pod tři hodiny. Pokud jste někdy něco takového zkoušeli, jste jistě stejně jako my přesvědčeni, že to určitě není nic snadného. Vyžaduje to už dlouhodobou, systematickou přípravu a plné nasazení, a to i pro mladého borce. Americký důchodce na tradičním městském běhu nenastavil svým výkonem 2:55:18 nový světový rekord pro svou věkovou kategorii.

Kanadská legenda náhle zemřela, v držení má řadu světových rekordů

Stávající rekord nedávno zesnulého Kanaďana Eda Whitlocka 2:54:48 mu ovšem utekl jen o půl minuty. Dykes je nyní jediným žijícím sedmdesátníkem, který je schopný zaběhnout nejklasičtější vytrvaleckou distanci pod tři hodiny. Přitom křepký důchodce začal běhat maratóny až ve svých 58 letech a rekordy začal lámat až minulý rok. To už se ale nezastavil před ničím.

https://www.facebook.com/gene.dykes.1/posts/1928702877198598

Ve své kategorii je nejlepší na 10 000 metrů, 10 mil, 20 kilometrů, 25 kilometrů, 30 kilometrů, 20 mil i 2 hodiny. Loni se rovněž přidal k pouhým 13 lidem (bez ohledu na věk), kteří dokončili „trojitou korunu" Triple Crown složenou z dvěstěmílových trailů Bigfoot 200, Tahoe 200 a Moab 240. V každém ze závodů byl navíc nejstarším doběhnuvším.

Dykes se původně živil jako programátor, v současnosti se už těší z prvního vnoučete a trénuje pod odborným dozorem. Na to, že potřebuje dobrého trenéra přišel vlastně náhodou. Původně si chtěl vylepšit své maximum na maratónu 3 hodiny 16 minut, zaběhl ale 3:29. Tehdy pochopil, že potřebuje odbornou pomoc. Zkusil to a nasazení se mu vyplatilo. Už před jeho startem na posledním maratónu se masivně spekulovalo o tom, že padne světový rekord nastavený Kanaďanem. Tentokrát to nevyšlo. Pokud ale vytrvalec vydrží sledovat nastavený kurz, s největší pravděpodobností se tak brzy stane.

Se svým „sokem" Edem Whitlockem se Dykes krátce osobně setkal před pěti lety právě na startu maratónu v Torontu. „Ani jeden z nás neměl ani ponětí, že se budu jednou snažit překonat jeho rekord. Ještě stále je to pro mě neuvěřitelné, co se může během pěti let stát. Ukazuje to hodnotu dobrého trenéra," shrnul čiperný dědeček pro magazín Runner's World.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce