Rubriky:

Odjinud

Živě

Psi dotáhli svého slepého pána do cíle

21. března 2019 10:15 - New York

Běžec Thomas Panek z New Yorku se stal prvním slepým pokořitelem trati tamního půlmaratonu, který jej dokončil nikoli za pomoci takzvaných trasérů, lidských vodičů, ale psů. Sám ztratil zrak až během života a pomoci podobně postiženým lidem se snaží i prostřednictvím svého běhu.

 

Profimedia.cz

Panek je nyní 48letým obyvatelem South Salemu. Brzo po svých 20. narozeninách ztratil zrak, to mu ale nezabránilo pokořit od té doby kromě jiného i dvě desítky maratonů. Vždy jej na trati doprovázeli školení vodiči. Thomas ale postrádal to největší kouzlo běhu ‒ nezávislost. A tak začal trénovat s vodicími psy. A protože zkušeností s takovým výcvikem bylo málo, rozhodl se do něj proniknout sám. Už roku 2015 sám nastartoval program výcviku psů pro běžecký trénink u neziskové organizace Guiding Eyes for the Blind, kterou nyní také řídí.

600 kilometrů poslepu: Čech přebíhá republiku pro zrakově postižené

Na trati půlmaratonu jej doprovázeli celkem tři psi, kteří s ním běželi něco jako štafetu. Po celou dobu to byli oni, komu bylo dovoleno udávat závodní tempo. Běžce vždy doprovázel jeden pes, který se na předem stanovených místech vystřídal se svým čtyřnohým kolegou.

Všechna tři zvířata byla stejné rasy, šlo o labradorské retrívry. Jejich jména jsou Westley a Waffle, třetí Gus je služebně nejstarší. Ten měl právo doběhnout s páníčkem poslední úsek a probíhat tak s ním také závěrečnou cílovou rovinkou. A právě on je také na cílových fotografiích s medailí kolem krku. Byl to jeho poslední velký výstup před zaslouženým odpočinkem.

Pejsci svému pánovi dopomohli k pěknému výslednému času 2:20:51. Sami měli při výkonu stejně jako jejich pán na nohou boty na ochranu tlapek. Thomas Panek tento společný běh využil k získání finančních prostředků pro zrakově postižené běžce potřebující vodicí psy. Sám Panek už vycvičil 24 psů kompletně, dalších 12 jich čeká dokončování výcviku.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce