Rubriky:

Odjinud

Stříhal a holil hvězdy, teď je jednou z nich. Zazářil i v Praze

8. července 2015 09:21 - Praha

Kenneth Mungara zlomil světový maratónský rekord v kategorii čtyřicet let a výše. Sebral ho přitom sám sobě. Stalo se tak v neděli v Austrálii na Gold Coast Airport Marathon. Bývalý holič, který poznal i atmosféru Prahy, zaběhl čas 02:08:42.

 

Profimedia.cz

Jedenačtyřicetiletý Keňan ukrojil jen dvě sekundy od předchozího času, na který dosáhl 12. dubna v Miláně. „Vím, že můžu v budoucnu běžet ještě rychleji. V tomto věku mohu plánovat a tvrdě pracovat," řekl Mungara, čtyřnásobný vítěz Toronto Waterfront Marathon.

Před pár lety tento atlet neznal jen běhání, provozoval holičství, kam k němu řada významných běžců chodila usedat do křesla - stříhání, holení, péče o vzhled. Jenže on se rozhodl, že bude jako oni, že je bude porážet. A stalo se. Například v roce 2008 slavil v Česku, zvítězil v Pražském maratónu, dosáhl na čas 02:11:06, když jako první proběhl cílem na Staroměstském náměstí. „Trochu velké teplo, jinak mohl být lepší čas," pravil tehdy.

V srdci Evropy osobní rekord

O tři roky později si v srdci Evropy dokonce zaběhl osobní rekord, který je stále platný - 02:07:36. Tehdy to stačilo na druhé místo. To vše ještě v elitní kategorii, nyní už je veterán, ale zatraceně rychlý veterán. Například nerychlejší Čech je Karel David a čas 02:11.57. Tento čas, který stále platí, je přitom už trochu starý, zaběhnutý byl v roce 1993 v Hamburku.

Mungara se na australském Zlatém Pobřeží držel ve vedoucí skupině. „Když běžíte sám moc brzo, nemůžete dosáhnout výsledku. Čekal jsem, cítil jsem se velmi dobře, abych zaběhl tento čas, byl jsem extrémně uvolněný. Jeden na druhého tlačí, ale musíte se soustředit jen na sebe," nechal se slyšet po výhře Mungara.

Jen Bůh ví

Když se blížil cíli, viděl časomíru, věděl, že světový rekord je blízko. Pár posledních rychlejších kroků a nakonec rozhodly jen dvě sekundy. Mohl se radovat. „Viděl jsem čas, myslel jsem na to, že musím," usmál se vytrvalec, který byl jeden z 27 500 běžců, kteří se na Gold Coast vydali, což přineslo místní ekonomice dopad ve výši 21 miliónu dolarů, což je více než 450 miliónů korun.

„Atmosféra byla velmi dobrá. Lidé fandili podél celé trati. Říkal jsem si, že musím vyhrát, protože dav vám dává morálku," přiznal Mungara pro goldcoastmarathon.com.au. „Peníze za závod znamenají hodně, mám v Keni rodinu, pracuji pro ně velmi tvrdě. Nevím, kdy přijde další maratón, ale já budu připraven," dodal rekordman, který neví, kdy se vydá do běžeckého důchodu. „Jen Bůh ví. Jen on bude vědět, stále ale běhám."

lik, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce