Rubriky:

Odjinud

Potkali se na Valentýna na sportovním kolbišti. Dnes jsou z nich aktivní manželé

13. února 2017 08:34 - Praha

Dohromady je svedl sportovní osud. A sport, konkrétně běhání, spoluvytváří jejich osud i dnes. Může být zpočátku společný sportovní koníček také dlouhodobým pojítkem partnerského vztahu? Určitě ano, jak ostatně dokazují Tanja s Daliborem. Společně cestují, užívají si a ‒ běhají. Nechte se inspirovat jejich příběhem a svatého Valentýna oslavte třeba právě pohybem!

 

michaltrojan.cz

Vy jste se poprvé potkali na Valentýnském běhu v Praze. To zní jako z pohádky... S jakým cílem jste se na takovou akci přihlásili ještě jako single?

Tanja: Myslela jsem, že kombinovat běhání s valentýnskou romantikou je skvělý nápad, který jsem určitě chtěla podporovat. Tak bylo jasné, že se toho zúčastním. Neměla jsem velká očekávání, ale ráda poznávám nové lidi s podobnými zájmy. Proto jsem napsala inzerát na běžeckou seznamku, a byla jsem zvědavá, kdo na to odpoví.

Dalibor: Mně přišla zajímavá myšlenka, že někdo pořádá takový běh. Chápal jsem to jako vyloženě seznamovací záležitost pro singles.

Dalo by se říci, že vás dohromady svedl osud a běhání. Jak jste se k němu vlastně dostali?

Tanja: Už od dětství hodně sportuju a ráda zkouším nové věci. K běhání jsem se dostala v roce 2011, je to pro mě výborná kompenzace k práci v kanceláři ‒ venku a žádné sezení.

Dalibor: Jako IT-peciválovi mi byl zjištěn náběh na hypertenzi a lehce zvýšený cholesterol, tak jsem se asi rok přesvědčoval, že bych s tím měl něco dělat. A začal jsem na pravidelném čtyřkilometrovém okruhu.

Jak se Váš vztah vyvíjel v čase před svatbou? Věnovali jste se běhání intenzivně nadále, nebo zapůsobilo spíše jako katalyzátor, který zaúčinkuje při nějakých změnách a sám pak chemickou reakci zase opouští?

Tanja: Bez běhání sotva vydržím tři dny, tak určitě žádná pauza nenastala. Sport a být v pohybu jsou pro mě součástí štěstí.

Dalibor: Běháme pořád, u mě ale není úplně potřebou číslo jedna a dokážu bez toho i dva týdny vydržet, když se objeví jiné priority.

Stalo se poté běhání také vaší společnou náplní trávení volných chvil?

Tanja: Spolu jezdíme na závody, ale tréninky si organizujeme radši každý po svém.

Dalibor: Abych pravdu řekl, rád běhám úplně sám a společné výběhy pro mě nejsou příliš relaxační.

Jakou vlastně máte fyzičku ve vzájemném porovnání a kdo koho dnes musí více „tahat" na tréninky?

Dalibor: Tanja je mnohem víc vyběhaná a zvládá dlouhé tratě s rukama v kapsách, já je vždycky urvu a potom trpím.

Tanja: Je to jen otázka pravidelného a disciplinovaného tréninku. (smích)

Když se časově ještě na chvíli vrátíme: V jakém duchu Vaše svatba proběhla? Měla také něco společného s běháním?

Tanja: Téma celé svatby bylo běhání. Začalo to oznámením, které říkalo, že "Jsme se rozhodli proběhnout životem spolu".

Dalibor: Fotka svatebního dortu by asi řekla více než tisíc slov.

Život už nyní plánujete společně. Je tomu tak i při tréninku a závodech, na které se hlásíte, nebo máte každý svoje a vzájemně si jezdíte pouze fandit?

Tanja: Jezdíme na závody spolu a vzájemně se podporujeme.

Dalibor: Obvykle se snažíme běhat stejné závody, jen každý jinou ligu. (smích)

Tanja: Zatím jsme běželi jeden maraton spolu od začátku až do konce, to byl Maraton des Alpes-Maritimes z Nice do Cannes ve Francii. Pro mě to byla velká pohoda, Dalibor trochu víc trpěl. (smích)

Až jednou přijde na děti, povedete je také k aktivnímu životnímu stylu, k běhání?

Dalibor: O tom vůbec nepochybujte, Tanja je ležet u počítače nenechá! (smích)

Tanja: Přesně tak, běhání určitě poznají už z kočárku.

Jaké máte běžecké cíle pro rok 2017?

Tanja: Uběhla jsem celkem 12 maratonů, láká mě třináctý, ale asi to nebude letos. Soustředím se na kratší tratě a půlmaratony. Na menších závodech budu mít možná zase šanci na dobré umístění ve své věkové kategorii.

Dalibor: Neběhat maratony a zůstat jen u půlmaratonů, ty dlouhé tratě mě nějak ničí a desítka je zase nějak moc rychlá.

Jak byste poradili svobodným lidem zapáleným do trénování a s potížemi se seznámením? Existuje nějaká dobrá rada, jak najít tu správnou, toho správného v běžeckém prostředí?

Dalibor: Určitě pomůže zúčastňovat se běžeckých akcí, závodů. Ale na rovinu ‒ samo nic nepřijde, je třeba být aktivní a tu zajímavou druhou polovičku musíte aktivně oslovit, nenechat to na ní! (smích)

Tanja: Souhlasím. Důležité je mít otevřené oči a úsměv na rtech, a pak se v té euforii před startem nebo po doběhu může stát leccos...

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce