Nejrychlejší muž světa chce titul. Tentokrát oficiálně

10. července 2017 08:34 - Monza/Praha

Nejrychlejší maratonec světa se v září pokusí o získání rekordu. Ten po letošním květnu už vlastní, ale zatím je pouze neoficiální. V italské Monze zaběhl Eliud Kipchoge nejrychlejší maratónský čas vůbec. Nebylo to ovšem v rámci oficiálního závodu. Kipchoge, prozatím třetí muž tabulek, má v plánu posunout se o zbývající dvě pozice výše. Podaří se mu to?

 

Profimedia.cz

Keňan Eliud Kipchoge se už v květnu pokoušel o nejrychlejší maraton světa ‒ společně s Eritrejcem Zersenayem Tadesem a Etiopanem Lelisou Desisou v rámci projektu Breaking2. Ten měl v plánu jednou provždy zatočit s magickou dvouhodinovou hranicí na vzdálenosti 42 195 metrů. Nejrychlejší z trojice Kipchoge k tomu měl opravdu hodně blízko. Jeho sveřepý boj s časem nakonec přinesl neoficiální rekord na této distanci, ovšem hranici dvou hodin o 25 vteřin přesáhl.

Chtějí dosáhnout posledního velkého cíle v atletice. Víme, jak to udělají!

Eliud Kipchoge ve čtvrtek oznámil, že hodlá startovat 23. září na maratonu v Berlíně a doběhnout si nejen pro vítězství, ale i pro tolik vytoužený oficiální rekord. Zatímco světoví běžci pokořují limit jedné hodiny na půlmaratonské trati už po dlouhá léta, překonat hranici dvou hodin na dvojnásobné trati se ještě nikdy nikomu nepodařilo. To platí i pro případ velmi ambiciózního projektu amerického výrobce sportovního vybavení Nike, který za Breaking2 stál. Ani obrovské množství měřených a zpracovávaných dat z pozorování nejrůznějších faktorů majících vliv na vytrvalecký výkon a dle nich vyvinuté běžecké vybavení zatím nepřineslo kýžené ovoce ani v případě nejrychlejších vytrvalců světa.

TIP: O projektu Breaking2 vznikl také dokument National Geographic.

V tradičním světě rekordů se zatím poměrně dlouho bojovalo o 2 hodiny, 3 minuty a ještě si dobře pamatujeme poprask kolem bostonského maratonu roku 2011 v podání Geoffreye Mutaie za 2:03:02, který ale za světový rekord nakonec kvůli silnému zadnímu větru a velkému pozitivnímu sklonu trati nebyl uznán. Na tři vteřiny se k času 2:03 přiblížil v loňském roce v Berlíně Etiopan Kenenisa Bekele, na na pět vteřin se to povedlo i Kipchogemu v Londýně.

Jediným běžcem, který kdy posunul maratonský čas pod 2 hodiny, 3 minuty, byl Keňan Dennis Kimetto. Jeho oficiální rekord bude mít letos v Berlíně své tříleté výročí. Jak se zadaří ambicióznímu krajanovi Kipchogemu? Šance by měl mít slušné. Už teď patří mezi nejrychlejší a určitě i zkušenosti z rekordního projektu ho zase o kus posunuly. Pro svůj pokus si vybral (stejně jako v Monze, kde běhal na závodním okruhu F1 za vykalkulovaných ideálních povětrnostních podmínek) nejrychlejší trať světa. V Berlíně se běžely čtyři světově nejrychlejší časy z pěti. Budou Kipchogemu přát i ostatní faktory?

René Kujan, Sport.cz

Vyhraje Kipchoge v Berlíně v novém rekordu?


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce