Rubriky:

Radíme

První mistrovství světa v nordic runningu bude ve Žďáru nad Sázavou

12. srpna 2018 09:14 - Praha

Běh s holemi není jen skvělým doplňkem běžeckého tréninku a jeho zpestřením. Stává se z něj samostatný sport, který již má za sebou mistrovství republiky se svými vítězi, a nyní jej čeká světová premiéra. Uskuteční se 8. září ve Žďáru nad Sázavou a jeho ambasadorem je v historicky prvním ročníku MS náš mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal.

 

archiv autorky

Mistr světa v běhu na 50 km z Val di Fiemme a bronzový olympijský medailista ze štafety 4×10 km ze ZOH 2010 ve Vancouveru ze Žďáru nad Sázavou pochází. Není bez zajímavosti, že své úspěchy nejvíce sbíral zároveň v tak rozdílných disciplínách, jako je sprint a maratón. Od loňského roku se stal trenérem českých reprezentantů v běhu na lyžích a pro zájemce pořádá pravidelné tréninkové kempy.

Znáte nordic running? Trénovat s holemi není blbost

Nordic running má k běhu na lyžích klasickou technikou velmi blízko. Na start se proto mohou postavit jak běžci suchozemští ze silnice, z dráhy i z krosu, běžci na lyžích i vyznavači známého nordic walkingu. Nenechte se mýlit, že mistrovství světa je jen pro ty nejrychlejší z nejrychlejších. Přihlaste se do závodu, ať jste hobíci či začátečníci! Nejde tu zdaleka jen o medaile, ale o společenské sportovní setkání. Ostatně při mnoha závodech od pražského maratónu k Jizerské padesátce stojíte na startu po boku profíků v naprosté pohodě, běžíte si pro svůj čas a nejinak je tomu i tady. Nordicwalkeři, kteří v tomto závodě poběží, tu mají výhodu. Mohou s holemi popoběhnout, zatímco walkingová pravidla jim to jinak neumožňují.

Kdy a kde: sobota 8. 9. 2018, běžecký lyžařský areál Martina Koukala – Žďár nad Sázavou, u vodní nádrže Pilská (49.5883467N, 15.9254806E)
Pravidla a technika: K zapíchnutí hrotu hole dochází při každém kroku, tj. levá hůl při dokroku pravou nohou a naopak (jako při běžkařském „stříďáku"). Pohyb paže s holí končí polohou ruky u boku, nepokračuje až za trup ( tj. nedochází k zapažování). Při dodržení uvedených pravidel může závodník během závodu přejít z běhu do chůze či běhochůze (runwalk).
Běžecké hole: Závodník má dvě hole libovolného provedení. Dosažení správné techniky Nordic Runningu a dodržení výše uvedených pravidel však s jinými než runningovými holemi prakticky není možné. Zájemci si proto mohou hole zkusit a půjčit, případně i zakoupit přímo na místě.
Přihláška: přímo v registračním systému

Běh s holemi je hojně využívaný trénink napříč sportovními odvětvími. Lyžaři se bez něj neobejdou zejména v období, kdy není sníh, a běžci i další atleti jej využívají zejména tehdy, chtějí-li odlehčit přetěžovaným nohám, a naopak více zapojit svaly celého těla, trupu a paží. Běžecké hole umožňují zpestření běžecké přípravy, výrazné zlepšení kondice i snadnější návrat po zranění. Takový trénink lze zařadit i po závodě či náročnějším tréninku. Zatímco v běhu byste museli kompletně zregenerovat, holemi odlehčíte (a prokysličíte) nohy, přičemž jejich práci z větší či menší části převezmou ruce. Můžete se do toho tedy s klidem obout dříve. Milan Kůtek, otec nordic runningu u nás, se s Martinem Koukalem shodli na všech základních aspektech „holoběhu" – ačkoli první z nich k němu našel cestu od běhu, druhý od sněhu: Délka holí je podobná (běžecké hole jsou vždy delší než chodecké), zdravotní i tréninkové přínosy pro obě odvětví také.

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 říjen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce