Rubriky:

Radíme

Živě

TEST: Čelovka Fenix HM51R Ruby ‒ české stopy v historii světové produkce

19. října 2018 12:06 - Praha

Tato příjemná čelovka se prodává v tradiční černé barvě tvrzeného těla z leteckého hliníku. Stejně tak by ale mohla nést barvu české trikolory. Tahle stopa v produkční řadě výrobce nejrůznějších speciálů do drsného prostředí vymáhání práva je totiž vyloženě česká. Jak se to mohlo stát? Máme být na co hrdí?

 

David Grešák - Kronium.cz

Jestli vám typové označení nové čelové svítilny něco připomíná, tak máte pravdu. A nejenom označení. Tělem je také hodně podobná své předchůdkyni HM50R. Nepopiratelně z ní vychází, ovšem jakým způsobem! Český výhradní zástupce značky ‒ Kronium.cz se jako specialista na svítilny hluboce zamyslel a na základě svých zkušeností a také přání a doporučení svých zákazníků navrhl parametry modifikované svítilny, která by tak svým uživatelům měla vycházet vstříc ještě více než jakákoli jiná. A kdo ví, možná jste se na novém nápadu podíleli i vy!

Jak správně vybrat čelovku na běh?

Starou dobrou tradicí u značky s bájným opeřencem ve štítě je odolné tělo s certifikací IP68. Čelovka je tak do značné míry nárazuvzdorná a vodě do dvou metrů hloubky odolná. U novějších typů světlometů této značky jsme si už zvykli i na komfort v podobě přímého dobíjení přes micro USB port, takže odpadávají neustálé nákupy nových baterií nebo šroubování a výměny akumulátorů.

Čelová svítilna HM51R Ruby - dobíjení pomocí micro USB.

René Kujan

Na první pohled také zaznamenáte posun ke sportu. Čelenka, na níž je tato svítilna uchycena, má kromě atraktivního vzhledu díky kombinaci tmavě šedé a oranžové také reflexní prvky a logo plus zdaleka viditelnou perforaci pro ještě větší odvětrávání potu z čela. Samotná svítilna je opět usazena v bytelném gumovém držáku, z nějž jde vyprostit, takže lze HM51R používat i jako ruční svítilnu. Její všestrannost ještě podtrhuje magnetické víčko bateriového prostoru. Svítilnu tak můžete uchytit na jakýkoli magnetický povrch ‒ na futro chaty, z níž vybíháte na svůj oblíbený horský trail, na karosérii auta... nebo s pomocí čelovky můžete magneticky lovit klíč od domu, jenž vám spadl do kanálu.

Čelová svítilna HM51R Ruby - čelová i ruční svítilna.

René Kujan

Ale teď už k samotné svítilně: Má jeden boční (resp. horní, záleží na úhlu pohledu) gumový spínač, kterým se řídí úplně všechno. Pod českou taktovkou došlo hned tady k několika změnám. Tak třeba indikační světélko hlásící stav nabití akumulátoru po krátkém stisknutí („nakliknutí") získalo logičtější zelenou a červenou barvu. Když zelená svítí, je šťávy více než 85 %. Následuje zelené blikání, červený svit, a když už i červená bliká, víte, že zbývá méně než čtvrtina kapacity.

Čelová svítilna HM51R Ruby - indikace stavu akumulátoru.

René Kujan

Co je zajímavé ve srovnání s předchůdkyní padesátkou, je, že i když je jednapadesátka poněkud větší (prodloužení kvůli magnetické koncovce), je celkově lehčí, má neutrální bílou barvu (takže tolik nezkresluje barvené vnímání terénu a nezplošťuje ho) a dosvítí ještě o pět metrů dál. Oproti padesátce se také změnila elektronika. Ta teď řídí výkon tak, že jej do poslední chvíle drží na nastavené úrovni. Samozřejmě je to vykoupeno tím, že „umírá" o něco dříve než HM50R, která postupným snižováním výkonu dbala o co nejdelší svit.

Čelová svítilna HM51R Ruby - porovnání dvou různých režimů.

svitilny-fenix.cz

PLUSY
odolné tělo s certifikací IP68
plnohodnotné dvoubarevné světlo
elektronika udržující stabilní výkon
neutrální bílá barevně nezkresluje a nezplošťuje osvětlovaný terén
magnetická koncovka
použití jako čelovka i jako ruční svítilna
přímé nabíjení pomocí micro USB
neomezené natáčení v gumovém držáku
červeno-zelená indikace stavu akumulátoru
7 světelných režimů s pamětí naposledy zvoleného pro obě barvy
lze použít i lithiovou baterii CR123A
nová, vylepšená čelenka
MINUSY
po delší době může gumový držák tlačit
HMOTNOST
77 gramů (komplet včetně akumulátoru)
51 gramů (samotná svítilna s akumulátorem)
CENA
1699 korun

Čelová svítilna HM51R Ruby - zachovává přirozené barvy, nepotlačuje trojdimenzionalitu.

svitilny-fenix.cz

Česká stopa pokračuje: V reflektoru najdete kromě bílé high-endové LED Cree XP-G3 také dvě červené diody Everlight. Ty poskytují trvalý svit, blikání s pravidelnou frekvencí nebo vyblikávání S-O-S v Morseově abecedě. A bonbonek navíc: K červenému světlu se nemusíte proklikávat v zacyklené posloupnosti nadefinovaných režimů, spustíte jej kdykoli hned z vypnutého stavu. Stačí double-click. Čelovka si navíc pamatuje naposledy použitý režim jak u červeného, tak u bílého světla. To má mimochodem čtyři režimy o světelném toku 3-30-150-500 lumenů. Nejsilnější režim použijete asi jen v případě, kdy budete potřebovat opravdu hodně posvítit do daleka nebo na sebe na silnici opravdu výrazně upozornit. Na jakýkoli druh běhu v jakémkoli terénu je režim o 150 lm naprosto dostačující. Na něj zvládne čelovka fungovat necelé tři hodiny. Na nejnižší 110 hodin a červená vám vydrží svítit 30 hodin.

Čelová svítilna HM51R Ruby - detail reflektoru.

René Kujan

Po pár desítkách kilometrů naběhaných s padesát jedničkou se dmu národní pýchou a hrdostí. Pěkně to ti Češi vymysleli! Když už jsem si myslel, že gumová čelenka ‒ kdy byla vylepšována snad s každým dalším modelem od Fenixu ‒ už ideálnější být nemůže, zase mě výrobce překvapil. Ale to je jen taková drobnost. Za skvělý tah považuji především nápad s červeným světlem, které lze použít v situacích, kdy nechcete někoho nepříjemně osvítit nebo chcete být nenápadní, a přesto sami ještě něco vidět, ale i jako „zadní světlo" při běhu po frekventovanějších cestách nebo jako „koncové světlo" běžeckého kamiónu, když běžíte ve skupině. Elegantní řešení okamžitého přístupu k červenému světlu bez překlikávání je samo o sobě na státní vyznamenání, stejně tak paměť na naposledy použitý režim v bílé i červené variantě. I změna indikačních LED v tlačítku na červené a zelené je, myslím, cesta správným směrem a mezinárodně dobře srozumitelná.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce