Tejpy ‒ pomáhají, nebo jde o pouhé placebo?

19. května 2015 15:04 - Praha

Kinesiologické pásky, česky též tejpy, jsou mezi běžci i dalšími sportovci, zdá se, stále populárnější. O co přesně jde? Jsou to jen líbivé náplasti zářivých barev, nebo nám opravdu pomáhají se svalovými či kloubními problémy? Názory i přístupy se různí. Pojďme se na ně podívat blíže.

 

Libor Kalous, Sport.cz

Nejčastěji se tejpy používají na bolavá místa - ať už to jsou svaly či klouby. Kromě toho se jejich pomocí ošetřují také partie, v nichž potřebujete, aby svaly fungovaly co nejlépe. Dále mohou také ovlivňovat držení těla, aplikují se na otoky a prý také redukují únavu, vyčerpání. Páskám jsou také přičítány účinky v oblasti zlepšování prokrvení a proudění lymfy. V oblasti rehabilitace a fyzioterapie je tejpování stále populárnější.

Výhodou pásek by mělo být to, že stimulují také nervový systém, aniž by nějakým způsobem limitovaly pohyb. Dá se prý s nimi dosáhnout úspěchů při aplikaci na celou řadu svalově-kosterních problémů. Výrobci tejpů se předbíhají v tom, jak moc jsou jejich pásky elastické a jak dlouho vydrží nalepené na místě (často jde o mnoho dnů).

Rychlá pomoc před závodem – kineziotaping

Skeptické hlasy

Ale stejně jako v případě dalších sportovně-terapeutických vymožeností, jako jsou kupříkladu kompresní návleky, podkolenky či celá trika a kalhoty, energetické gely a podobně, i tady se objevují skeptické hlasy.

V Británii například provedli několik rozsáhlých studií s pozoruhodným výsledkem: Pro tvrzení, že by kinesiologické pásky měly fungovat lépe či efektivněji než jakýkoli jiný druh ošetření či dokonce pouhé působení času, není žádný důvod. Pokud bychom měli věřit řeči čísel, nepomáhá tejpování nijak zvlášť ani v případě výskytu bolestí, ani při zlepšování výkonů.

Bolest lýtek - Achillova pata běžce?

Pokud se při výzkumech vůbec ukázaly nějaké výsledky, rozdíly, pak to bylo spíše ve způsobu aplikace samotné pásky než v její elasticitě. A co se týče přilnavosti a výdrži pásky na vaší kůži? „Nejsem si jistý, proč by měl člověk chtít, aby na něm pásky držely co nejdéle, když vůbec nefungují. Ano, jistě, jsou pěkné a barevné..." říká k celé věci Roger Kerry, profesor fyzioterapie a rehabilitace z Nottinghamské univerzity, kde se některé výzkumy prováděly. Neodsuzuje však barevné proužkování zcela stoprocentně a poukazuje také na to, že v některých případech může některým lidem páska přece jen trochu pomoci. Nicméně dodává, že tato pomoc je čistě psychologického rázu. „Na světě neexistuje páska, která by vám zcela nahradila řádnou a důkladnou rehabilitaci," shrnuje profesor Kerry poznatky svých výzkumů.

VYZKOUŠELI JSME

Redakční kolega Libor pásky vyzkoušel na vlastní kůži. S jakým výsledkem?

„Nevěřil jsem, neměl jsem zkušenost, ale když běháte s bolestí, hledáte řešení. Zkusil jsem fyzioterapeutku, která mi nabídla tejpování. Jak mohou pomoci nalepené kusy látky na kůži? Nesnažil jsem se pátrat, potřeboval jsem vyřešit problém s lýtky před půlmaratónem. Absolvoval jsem dvě ležení, tejpy jsem měl pokaždé čtyři dny, poté jsem je sundal. Nevím jak, co, proč, z jakého důvodu, co se stalo, ale půlmaratón jsem odběhl bez bolesti lýtek. Zkusil jsem i záda. Šlo o prevenci, neměl jsem při dvouhodinovém běhu problém. A to důležité na konec. Bolest, která mě trápila několik týdnů, se nevrátila. Na maratón jsem šel už bez tejpů."

Shin pain – bolesti bércových kostí

kü, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce