Běhání se psem. Radost, nebo starost?

10. prosince 2020 13:02 - Praha

Zlatý retrívr se jevil jako zlatá volba: ideální pes do domácnosti, má rád vodu a rád se proběhne. A tak jsme si přivezli Jacka – naše malé zlaté štěňátko. Rád běhal, to je pravda. Byl ale jako splašený a na členy domácnosti nebral žádné ohledy. A vodu? Tu přímo nesnášel.

 

Ludmila Žlábková, Právo

Já se ale nevzdala a rozhodla se, že to neposlušné zvíře prostě běhat s paničkou naučím. Začátky byly opravdu kruté, i když to zpočátku vypadalo nadějně. Jack běžel podél řeky, co chvíli si udělal náskok a vzápětí se ke mně vracel. Byla jsem nadšená, že je nadšený.

Jenže ouha, cestou zpátky už sotva pletl nohama a já zpomalovala a zpomalovala. Kilometr před cílem jsem musela zastavit. Jack se totiž rozhodl, že do závěrečného kopce rozhodně nepoběží, ba dokonce ani nepůjde. A tak jsem nasadila vodítko a vší silou jsem vlekla to psisko domů.

Pokud i vy běháte se psem, nebo s tím chcete začít, možná se vám pár tipů bude hodit.

Jaký pes je vhodný pro běhání? Máme pro vás pár favoritů

Zjistěte, zda se váš pes na běh vůbec hodí

Některá psí plemena prostě k běhání nedonutíte. Je jasné, že majitel čivavy se asi do žádných takových experimentů pouštět nebude. Rádi se ale proběhnou třeba vlčáci, ohaři, retrívři, boxeři i dobrmani.

Důležitý je věk psa

Na delší trasu byste se měli vydat, až když je psovi více než jeden rok. Takový mladý pes plný energie s radostí přivítá vaši nabídku na proběhnutí. U starších psů pečlivě zvažujte intenzitu i vzdálenost. Pokud běh vezmete jen jako zpestření všedního dne, bude vše v pořádku. Na delší štreky ale raději zapomeňte.

Moderní běhání s aplikacemi je pro úplné začátečníky i pokročilé běžce

Pozor na přehřátí

Psi se na rozdíl od lidí nepotí. Teplotu regulují tak, že vyplazují jazyk a rychle dýchají. Čím rychleji pes dýchá, tím účinněji se ochlazuje. Přesto může dostat úžeh nebo úpal. Běhání v horkém letním dni raději se psem vynechte. Pokud vás přece jen zláká počasí, je nutné, aby měl pes po cestě přístup k vodě.

Zvažte také terén

Asfalt nebo beton opravdu není pro psa to pravé ořechové - i vaše nohy na tomto povrchu trpí. Beton je v létě opravdu horký a pro vašeho čtyřnohého kamaráda představuje velké nebezpečí. Když začne váš pes kulhat, mohla se do jeho tlapky dostat nějaká nečistota.

Běh kloubům pomáhá. Že škodí, je jen pověra

Povolení od veterináře

Než se rozhodnete s pejskem vyběhnout, zajděte k veterináři. On zvládne posoudit jeho zdravotní stav lépe než vy. Pak s čistým svědomím můžete vyběhnout. Je rozdíl pobíhat na dvorku u domu a běžet na tři nebo více kilometrů.

Vodítko mějte vždy u sebe

Mějte na paměti, že ostatní lidé se vašeho psa mohou bát. Negativní emoce mohou zvíře rozdráždit a neštěstí je na světe. I když je váš pes cvičený a poslouchá na povely, nikdy nemůžete vědět, jak se zachová v situaci, do které se můžete dostat. Na místech, kde nejste sami, dejte svému psímu parťákovi vodítko.

Markéta Lyachová, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Patička stránky: