RECENZE: Hal Koerner - Ultra a dál aneb Jak se připravit na běhy od 50 km po 100 mil

5. června 2015 06:54 - Praha

Přední americký ultramaratonec Hal Koerner se spoluautorem Adamem W. Chasem napsali zajímavou a velmi praktickou knihu k tématu ultramaratón, která v této podobě na trhu pravděpodobně ještě nebyla. Předmluvu ke knize obstarala jedna z legend na nejdelších tratích Scott Jurek.

 

René Kujan, Sport.cz

Hal Koerner (nar. 23. 1. 1976) má na svém kontě přes 120 ultramaratónů. V podstatě ve dvou třetinách z těchto závodů stanul na stupních vítězů a mezi jeho více než třemi desítkami vítězství se vyjímají triumfy na slavných amerických stomílovkách jako Western States 100 (tam vyhrál hned dvakrát, v roce 2007 a 2009) a Hardrock 100 v roce 2012. Jistě úctyhodná bilance. Hal je i majitelem běžeckého obchodu a účinkoval jako jedna z hlavních postav v celovečerním dokumentárním filmu „Unbreakable" Western States 100. V roce 2014 byl časopisem Outside vyhlášen „za nejšťastnějšího běžce světa".

Knížka Ultra a dál je v podstatě příručkou, nebo chcete-li průvodcem, ultramaratónským tréninkem. Ostatně i sám autor ji takto nazývá, a napovídá tomu i podtitul. V osmi kapitolách se dozvíte, jak začít s ultra, dále něco o vlastním tréninku, o výživě a pitném režimu. Hal se zabývá také oblečením a vybavením pro trénink a závod a rovněž i celkovou péčí o sebe. Nechybí ani rady ohledně první pomoci, jak se chovat v přírodě a při běhu v různém terénu.

Neméně zajímavá je kapitola o vlastním závodění, a to včetně psychické stránky. Dá se říci, že autor nezapomíná ani na nejmenší detaily. V závěrečné kapitole jsou uvedeny tři šestnáctitýdenní plány pro tři různé typy závodů: 50 km, 50 mil až 100 km a pro 100 mil.

Hal Koerner - Ultra a dál (Jak se připravit na běhy od 50 km po 100 mil)
196 stran
bez fotografií, informační boxy, tabulky
běžná cena 289 korun

Ve všech kapitolách se Hal Koerner dělí se čtenáři o své dlouholeté zkušenosti a sympaticky nebere své názory jako jediné správné. Prezentuje i odlišné zkušenosti jiných běžců a zdůrazňuje, že každé tělo je trochu jiné a že každý si musí najít tu svou optimální cestu. Zaznívá i známá pravda, že na zkoušení nových věcí a experimentování jsou tréninky a den závodu opravdu není ta správná chvíle na změny.

Ten fakt, že každý jsme trochu jiný, je vidět na příkladu výživy při závodě. Hal absolvuje všechny ultramaratóny výhradně na energetických gelech. Naopak Scott Jurek dává přednost pevné stravě a svým oblíbeným burritům. Podobné je to třeba i u kompresního oblečení, když zabrouzdáme do kapitoly o vybavení. A takto by se dalo pokračovat kapitolu po kapitole a brát jednu věc po druhé. Pěkně tuto knihu komentoval zpravodajský server MailTribune.com: „Koernerova kniha by se docela dobře mohla jmenovat Všechno, co jste vždycky chtěli vědět o běhu na 100 mil, ale báli jste se zeptat."

Ultra a dál je kniha, která si určitě najde cestu k těm, které oslovuje běh v přírodě a ultra závody. Své si v ní najdou nejen začátečníci, ale i zkušenější běžci.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
kniha Hal Koerner - Ultra a dál aneb Jak se připravit na běhy od 50 km do 100 mil
Jiří Mašita, Sport.cz

Četli jste Ultra a dál? Jak se vám kniha líbila?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce