Rubriky:

Radíme

Znáte nordic running? Trénovat s holemi není blbost

17. června 2015 06:50 - Praha

Nordic walking zná každý, nordic running nikdo. Protože dosud neexistoval, musel jsem ho holt vymyslet já. Pro pořádek: to, že se dá s holemi běhat, jsem samozřejmě neobjevil a ani nic takového netvrdím. Závodní běžkaři je nouzově využívají v létě, protože není sníh a oni nechtějí vypadnout z rytmu.

 

archiv autorky

Ultramaratónci se zase odrážejí walkingovými či trekovými hůlkami v horách, o plynulém běhu a správné běžecké technice zde však při veškeré úctě nelze příliš hovořit.

Nordic running oproti tomu vymezuji jako specifickou pohybovou a tréninkovou metodu, kterou lze praktikovat celoročně a se zachováním základních zásad běžeckého stylu. Zjednodušeně řečeno jde o běžkování bez lyží, myšleno samozřejmě „stříďákem" (tj. klasickou technikou, ne bruslením).

Všichni, kdo si dosud pod mým vedením běh s runningovými holemi vyzkoušeli, byli překvapeni jeho jednoduchostí a řadou výhod, které přináší. Jde už o stovky hobíků a kondičních běžců, ale i reprezentanty. Myslíte si, že by třeba Bára Špotáková nebo Ivana Sekyrová trénovaly s holemi, pokud by to byla blbost?

Kdyby nic jiného, je nordic running zpestřením jednotvárného běhání. Výkonnostní sportovci ho využijí pro zvýšení efektivity, protože při běhu s holemi současně posilují „vršek" a vydají tak větší množství energie. My, ostatní smrtelníci, na něm oceníme především možnost spálení více kalorií a také výrazné odlehčení kolen, achilovek a beder. Kromě toho nám runningové hole pomohou odstranit některé chyby v našem běžeckém stylu (podrobněji o tom v příštích dílech).

Předsudky stranou, prosím

Běhání s holemi „jen tak", mimo horské běhy, je nezvyklý jev a proto se při jeho šíření mezi rekreačními i vrcholovými sportovci opakovaně setkávám s několika předsudky. Po praktickém vyzkoušení ale nedůvěřivci svůj názor úplně změní. Typický příklad: Dalibor Gondík. Dokud o něm nic nevěděl, považoval běh s holemi za nesmysl. Teď si ho nemůže vynachválit a všem doporučuje nordic running zkusit...

Mezi nejčastější předsudky patří obavy, že mi hole budou při běhu překážet, takže o ně někde zakopnu a způsobím si zranění. Nebo další: budu s holemi při běhu vypadat jako blázen, hole jsou prostě zbytečné a dosud jsem se bez nich při běhání v pohodě obešel, proč bych měl s sebou ještě něco dalšího tahat, atd. Jak je to však – na základě mých několikaletých zkušeností – s těmito předsudky doopravdy?

Nejde o nic složitého

Nordic running nijak mimořádně těžký není. Je určitě jednodušší a bezpečnější než jízda na běžkách, způsobující problémy hlavně v zatáčkách a kopcích. Ještě se při něm opravdu nikdo nezranil. Stydět se za běhání s holemi také nemusíme. Na spoustu lidí, chodících s nordic walkingovýni hůlkami, si lidé u nás již zvykli, takže s běžci to bude časem podobné. Nebo budeme snad pořád dělat jen to, co dělají – v tomto případě nedělají – všichni ostatní?

A ještě k té údajné zbytečnosti: Chceme-li si zpestřit tradiční běžecký trénink třeba in-line bruslením či lyžováním, také nebudeme považovat brusle, lyže a helmu za něco zbytečného a vezmeme si je rádi. Runningové hole jsou lehké (úplně stejně jako ty běžkařské), takže o nějakém zbytečném tahání nemůže být řeč. Zkrátka i zde platí výstižné rčení: „kdo chce, udělá, a kdo nechce, zdůvodní".

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
trekingové hole
Milan Kůtek, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 říjen 2021 listopad 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce