TRASA: Táborem kolem památného Jordánu

31. srpna 2015 06:56 - Tábor

Táborští běžci to mají dobré. Nepřeberné množství možností pro kratší i dlouhé výběhy dává jižním Čechám další plus do pomyslného žebříčku míst vhodných k žití. Ponechme však barvitá panoramata a krásy přírody a pojďme se stejně jako v jiných místech republiky podívat na to, jak mohou běhuchtiví jedinci uspokojit své potřeby přímo v centru města. Zaběhat si třeba jen na pár desítek minut místo dlouhého pracovního oběda. To musí být super.

 

Mapy.cz

A prastaré jihočeské husitské město takové příležitosti skutečně nabízí. Přímo z centra jste i tím nejpomalejším během za pár minut u Jordánu. Na zdejším gymnáziu se poněkud méně úspěšným žákům patrně dodnes zpívá úryvek z jedné populární písně „Přejdi Jordán, řeku všech nadějí...". Za tím táborským Jordánem totiž stávala zvláštní škola.

Posvátná řeka?

Táborský Jordán, jakkoli je podlouhlý, zatočený a klikatý, však není řekou. Jedná se o přehradní nádrž, zdroj pitné vody, a to dokonce nejstarší v Česku. A pro nás je nejzajímavější hlavně pro svou úžasnou schopnost poskytnout nám běžcům téměř na chlup přesně pětikilometrové kolečko. Jeho tři milióny kubíků vody a dostatek okolní zeleně poskytují příjemné běžecké prostředí i v těchto parných dnech.

Naši sportovní pouť můžeme zahájit například v parčíku pod gymnáziem a plynně navázat na hezky udržovanou stezku pro pěší. Po ulici Čsl. armády překonáme vlastní hráz nádrže, abychom na skok zavítali mezi další sportovce ‒ ulicí U Stadionu Míru, kde probíhají i mezinárodní běžecké mítinky, a ulicí Kvapilovou, kolem koupaliště a aquaparku. Následně se držíme co nejvíce vpravo a nejužší stezkou celého okruhu překonáme v době své stavby značně kontroverzní harfový most přes Jordán.

Makej a pak relaxuj!

Jakmile to okolnosti dovolí, zatáčíme opět vpravo a po polních cestách sledujeme břeh nádrže. Po chvíli se opět dostáváme na zpevněnou pěší stezku, mezi slunící se a opalující občany na plážích. Míjíme dopravní hřiště pro malé démonické řidiče a řidičky tříkolek, koloběžek, šlapacích i elektrických autíček, podbíháme botanickou zahradu a nedaleko od mateřské školky jistě bez povšimnutí nemineme ani volně dostupný zdroj pitné vody k osvěžení.

Mapa okruhu zde

Jedno kolečko je dozajista málo, proto jej určitě minimálně jednou zopakujeme. Pro závěrečnou relaxaci se přímo nabízí velké množství kaváren či cukráren ‒ třeba v historické části města. Až se ztratíte v úzkých uličkách husitského osídlení, dříve nebo později na nějakou určitě narazíte. Dobrý běh a dobrou chuť!

KILOMETRÁŽ
4,96 km
CELKOVÉ STOUPÁNÍ
122 m
René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce