Rubriky:

Radíme

Vesmírná technika proniká i do běhu

9. září 2015 13:01

Nedávno jsme psali o nejrůznějších, někdy až pohádkově chytrých přístrojích a technických vychytávkách snažících se měnit svět běhu. Doufejme, že k lepšímu. Už brzy jejich řady rozšíří další novinka ‒ chytré sportovní triko.

 

Profimedia.cz

Přístrojů, které vám říkají, co a jak děláte je na trhu již poměrně hodně. Řeknou vám, jak rychle běžíte, jak rychle vám tluče srdce, jak kvalitní váš trénink byl i třeba jak dlouho byste po něm měli odpočívat. Ty sofistikovanější vám budou měřit rázové síly při dopadu, efektivitu přeměny vynaložené energie na dopředný pohyb, rozložení hmotnosti mezi obě dolní končetiny a mnohé další. Čidla jsou zkrátka všude a ve všem, stejně jako výkonné procesory zpracovávající nepřeberné množství číselných údajů z nich proudící.

Co činit?

Co tady ale ještě příliš nebylo, je technika, která vám nejen řekne, co a jak děláte, ale poskytne také doporučení, co byste dělat měli. „Je potřeba prohloubit dech, dýcháš příliš povrchně! Nesnažíš se dost, neflákej se a zaber!" a podobné příkazy by mohla technika v budoucnu chrlit jako neomylný a vševědoucí trenér. A jeden takový kousek z budoucnosti už k nám v nejbližší době přiletí.

Kontroverze na druhou: Technické pomůcky běhu pomáhají, nebo škodí?

Luxusní oděvní značka s iniciály RL totiž takové sportovní triko vyrábí. U nás by mělo stát kolem 7000 korun a v domovských USA se začíná prodávat v těchto dnech. Do látky trika jsou vetkána stříbrná vlákna snímající aktivitu lidského těla. Signály z nich zpracovává mozek celého oděvního kousku, jejž tvoří malá plochá krabička pod levým prsním svalem. Vývoj chytré textilie započal ve spolupráci s tenisty, nicméně využití najde u nejrůznějších dalších aktivit, běh nevyjímaje. Zpracování dat a jejich synchronizaci zajistí speciální aplikace do chytrých telefonů.

Jen pro pány?

Trička jsou zatím k dostání pouze pro muže. Patrně z důvodu menších profilových rozdílů v oblasti přední části hrudního koše. Ovšem na ženy prý už také brzy dojde a i ony se dočkají své varianty chytrého topu. A aby toho všeho nebylo málo, uvažuje se také o chytrém ležérním oblečení a chytrém smokingu. Ten bude patrně hlásit: „Doutník, který právě kouříš, není pravý Gurkha His Majesty's Reserve, odrbali tě. Běž ho vrátit!" Naopak od chytrého ležérního svršku se dočkáme dobrých rad z přízemnějšího soudku: „Kvalita televizního kanálu, který právě sledujete, je nevalná. Přepněte na jiný program!"

Přečtěte si také: Běžecká abeceda - Technika jako dobrý sluha, nebo špatný pán?
kü, Sport.cz

Používáte při běhu rádi technické pomůcky?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce