Buďte jako vzteklý pes, aby vás nedostala žena nebo smrt amerických fotbalistů!

30. září 2015 13:11 - Praha

Spousta běžců rozvoj síly opomíjí či dokonce zavrhuje. Dělají ovšem velkou chybu ‒ bez rozvíjení síly není možné dosahovat dalšího výkonnostního růstu. A přitom není třeba věnovat silovému tréninku příliš mnoho času. Silové cviky nám pomohou nejen dosahovat lepších výsledků, ale díky nim se můžeme vyhnout řadě zranění nebo přetížení některých svalových skupin.

Sport.cz

Vaše síla neporoste sama od sebe, udělejte něco pro ni hned teď! Pro ženy to platí dvojnásob. Nemusíte se bát zmohutnění či extrémního nárůstu svalů. Vzhledem k jinému hormonálnímu prostředí ve vašem těle vám Arnold opravdu nehrozí.

Po dřepech na tisíc způsobů přicházejí kreativní pomůcky. Pomohou nám s rozvojem výbušné síly, silové vytrvalosti, dynamiky, koordinace i všeobecné vytrvalosti. A na závěr tréninku možná stejně jako já zjistíte, že někdy má žena víc síly než vy. Tréninková bolest bude o to reálnější!

Příklad tréninku
3 cviky dle výběru ‒ např. výpady s odporem, tlačení bedny, výskoky
3 série každého cviku po alespoň 5 opakováních
30 vteřin přestávka mezi sériemi, 2 minuty lehký výklus mezi cviky
* Postupně navyšujte počet opakování, navyšujte odpor expandérů, přidávejte zátěž.

Kreativita znamená tvořivost a kreativní cvičební pomůcky s sebou přinášejí nejen obrovskou variabilitu jednotlivých cviků, ale i možnost zapojit do hry i svaly, o nichž jste třeba doposud ani nevěděli, že je máte. Při tomto tréninku využijeme expandéry/gumolana, sáňky/tahač nebo třeba zednické kolečko, bednu nebo vyšší schod/stavební stupeň a bosu.

Rychlé starty s odporem

Startujeme ze stoje proti odporu expandéru. První krok provádíme dlouhý, další se s rostoucím odporem zkracují. Svižné starty dobíháme ke značce, které se dotýkáme a nazpět se vracíme pomalu, opět využíváme dobrodiní odporu expandéru. Páteř se snažíme držet v rovině a aktivně zapojovat kromě nohou a rukou také břicho.

Zlý pes

Opět nás čekají rychlé starty, tentokráte ovšem po všech čtyřech končetinách. Nohy startují z jedné linie, rozkročeny jsou zhruba na šířku ramen. Pánev se snažíme držet co nejníže. Od cílové značky se opět vracíme pomalu a překonáváme odpor táhnoucího expandéru.

Výpady s odporem

Z rovného stoje s rozkročením na šíři ramen vystřelujeme jednou nohou kupředu až téměř do úrovně kleku. Cvik by měl být proveden výbušně a neměli bychom se prohýbat v bedrech. Důležité je udržet pánev v rovině se zbytkem trupu. Nohy se po návratu rovnají do startovní polohy. Cvik provádíme až 10 x na každou nohu, dohromady tedy 20 opakování v jedné sérii.

Dejte si panáka aneb Skákání, posilování, výpady...

Tlačení tahače

Pokud nemáme k dispozici tuto pomůcku ani kupříkladu sáňky, vystačíme si i s bednou, na níž umístíme zátěžové kotouče. V domácích podmínkách postačí třeba i zednické kolečko s patřičnou zátěží. S pomůckou provádíme rychlý běh na krátkou vzdálenost a zpět, tzv. člunkový běh. Zpočátku postačí čtyři takové rovinky.

Výskoky na bednu

Na první pohled nenáročný cvik dá zabrat a je velmi účinný při rozvoji dynamiky. Pokud nemáte bednu, stačí jakýkoli dostatečně vysoký stavební stupeň. Výskoky opakujeme 8 x. Dopad by měl být co nejtišší. Ihned po něm se tělo narovnává do vzpřímené pozice a pohyb pokračuje sestoupením vzad.

Smrt amerických fotbalistů

Cvik, který mne osobně velmi nepříjemně překvapil. Vypadá v podstatě lehce, jeho realizace v plné šíři ale byla mimo můj repertoár. Klečíme na bosu, chodidla vzepřená o zeď. Ohybem v kolenou dostáváme tělo do téměř rovné pozice vodorovné s podlahou. Zvedáme se zpět do výchozího postavení. Velcí siláci provádějí s rukama za hlavou. Měkkýši jako já si pomáhají rukama odrazem od země. Zpočátku stačí 5-8 opakování. Zadní strany stehen opravdu dostanou co proto.

Běhání.Sport.cz děkuje Hit Fitness Flóra za poskytnutí prostorů pro natáčení.

kü, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce