Running jóga. Cvičení, které může běžce rozběhat a protáhnout ho

8. října 2015 07:02 - Praha

Zlepšit výkonnost a časy, to je cílem většiny běžců. Proč si tedy nepomoci running jógou? Ta může při pravidelném cvičení vylepšit pohybový rozsah běžce a posílí svaly, vazy. Tento druh cvičení nepatří zatím mezi nejrozšířenější, ale proč ho nevyzkoušet a zjistit, jestli vám pomůže. „Running jóga je podobná power józe. Jde o dynamické a posilovací cvičení,“ říká běžkyně a cvičitelka running jógy Lenka Pavlenková.

 

Facebook: Running yoga s Lenkou

Můžete říci, proč by měli běžci zařadit do svého tréninku také running jógu?

Running jóga protahuje a posiluje svaly zároveň, stejně tak i vazy. Tělo se stává flexibilnějším. Získáme energii a také vice kyslíku pro svaly. Posílíme psychickou a fyzickou kondici. U běhání, když se člověk neprotahuje před i po tréninku, což je deset minut, znám to z vlastní zkušenosti, tak se svaly zkracují. Po čase neuděláme ani klasický předklon.

Na co se při hodině zaměřujete?

Díky protahování a running józe se protahují části těla, které jsou důležité pro běhání. Hlavně stabilizační systém, což je hrudník, bříško, šikmé svaly, záda, pánev. Dále také kotníky. S tím vším running jóga pracuje.

Chodí k vám jen běžci?

Říkám, že tento druh cvičení není vhodný jen pro běžce. Dá se říct, že pro všechny sportovce a lidi, kteří mají sedavé zaměstnání. Ve finále je vhodný pro všechny.

Vy sama běháte?

Ano, tři roky, ale předtím jsem sportovala, dělala jsem více sportů.

Jak jste přišla zrovna k této józe?

Running jóga proto, protože jsem si to vymyslela, sama běhám a byla jsem zkrácená. Po běhu jsem se totiž nikdy neprotahovala.

Jaký je rozdíl mezi klasickou jógou a running jógou?

Running jóga je podobná power józe. Jde o dynamické a posilovací cvičení. Když mám nové klienty, cvičím s nimi pomaleji, aby se do toho dostali. Ve finále jdeme více dynamicky. Posilujeme a zároveň tělo protahujeme. Vždy ale musí jít o plynulé pohyby, aby si někdo neublížil.

Co klienty nejvíce trápí?

Ve finále tři čtvrtiny obyvatelstva trápí bederní část. Dále tu jsou karpální tunely, pokud lidé sedí za počítačem. Když cvičím, poznám, kdo kam se při pozicích dostane. Celkově, když člověk není protažený a dělá jakýkoli sport, tak tímto cvičením předchází zraněním a zlepší si výkony i čas.

Kdy může běžec čekat viditelné zlepšení?

Tohle je individuální.

Jak často by měl běžec zařazovat toto cvičení do svého tréninku?

Nepsané pravidlo je, že by se mělo cvičit minimálně dvakrát týdně, a to nejen running jógu nebo jógu. Jde o doplnění k běhání. Toto platí pro každý sport. Jednou týdně je málo, ale zase aspoň jednou než nic.

Premiéra running jógy
„Nepatřím mezi zarputilé vyznavače tohoto cvičení, na hodinu running jógy do Hit Fitness Flóra jsem se dostavil, ale nečekal jsem, že se mé tělo radostí rozletí. Po zahřátí se dostavila postupná cvičení, kde jsem poznal kočku, střechu, válečníka, tři bojovníky, svíčku. Více si popravdě nepamatuji, protože jsem stále myslel na hluboký nádech a výdech, balanc a správné provedení cviků, tedy v rámci svých zkrácených údů. Nedokážu po jedné lekci posoudit, jak by se mi časem zlepšila výkonnost, časy, ale jedno platí stoprocentně. Po hodině jsem byl tak protažený a uvolněný, že jsem neměl problém s předklonem, zadní stehna netahala, bedra nebolela.“
Libor Kalous, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce