Rubriky:

Radíme

RECENZE: Christopher McDougall - Takoví normální hrdinové

4. března 2016 14:12 - New York

Kniha téhož autora, Born to Run ‒ Zrozeni k běhu, spustila svého času nečekanou vlnu reakcí velikosti tsunami. Všichni se začali mnohem více zajímat o to, co mají při běhání na nohou a jakým způsobem vlastně běhají. Myslím, že takhle bouřlivou reakci ani sám autor nečekal. Kniha razantním způsobem ovlivnila trh s běžeckou obuví i přístup k samotnému běhání. Co si McDougall připravil tentokrát? Jaké mýty rozmetá, jaké domečky z karet rozfouká?

 

René Kujan, Profimedia.cz

Podtitul knihy Jak banda svérázných dobrodruhů objevila zapomenutá tajemství síly a vytrvalosti nám toho příliš nevysvětlí. Celou knihou se prolíná příběh z druhé světové války, kdy se třem agentům, před válkou umělci, pastýři a básníkovi, podařilo unést z Kréty německého generála, kterého nacistům vyfoukli přímo z centra okupačních sil. Tady je ten silný kmen stromu, příběhu o ohromné síle a vytrvalosti. A jako z každého kmene vybíhají další větve, i z McDougallova hlavního příběhu vyrůstají další vyprávění. O jeho vlastní návštěvě Kréty, ostrova - jak on sám věří - s nejzdravější stravou na světě. A nejen to.

ČTĚTE TAKÉ
RECENZE: Jak utéct času? Příběh ženy, kterou věda nepochopila

Kréta je také kolébkou klasických řeckých hrdinů, kteří knihou také občas proběhnou či prolétnou. Další linie sleduje autorovy pokusy o hledání pravých následovatelů parcouru i jeho vlastní trénink. Autor nás tu zavede do ulic půlnočního Londýna, kde se odehrává cosi undergroundového ze světa svobodného pohybu, tu na brazilskou pláž, nad níž právě vychází žhnoucí slunce. A kde že jsou ty zdi mýtů, nepravd, marketingových řečiček a otrávených lží, jež chce McDougall bořit tentokrát? Najdete je, ale...

Oproti Born to Run je útok na zažitá klišé poměrně slabý. Autor se mnohem více věnuje příběhům z dávné minulosti, než by v rukou potřímal těžkou oboustrannou válečnou sekeru a ťal do živého. Kde jsou ty vášnivé útoky na křivé výrobce sportovní obuvi? Kde živoucí ukázky pradávného správného přístupu našich předků?! Tentokráte třísky nebudou létat tak daleko. A nebudou ani tak velké. Přesto si pozorný čtenář odnese pár poměrně zajímavých poznatků. McDougall skutečně tne do živého, ovšem místo sekery si tentokráte vzal na výzvědy jen kapesní zavírací nůž. V podstatě jen tak mimochodem se dozvíte, že za obrovskou propagací dostatečného pití při sportu nestojí nikdo jiný než Gatorade a další výrobci sportovních nápojů. Mimochodem, věděli jste, že sportovní nápoje jsou jen pouhé placebo? A vážně jste věřili tomu, že si vaše tělo neumí říct, kdy má žízeň?!

Objevíte v sobě také takového normálního hrdinu? Měli byste, protože zkouška nepřichází, když jste připraveni, a nekončí, když se cítíte unavení.

Dalším obrem na hliněných nohách jsou posilovny se stroji na izolované svalové partie. Hloupost, říká McDougall. Smysl má jen procvičování celého těla. A nejlépe v přírodě. Ani na běh autor zcela nezapomněl. Ale nazývat tuto knihu běžeckou příručkou, či snad dokonce nepostradatelnou biblí pro každého, kdo to s běháním myslí vážně, by bylo silně přehnané. Když se prokoušete hromadou příběhů, přeci jen vám ke konci knihy bude naservírovaná pravda ‒ tak syrová jako ten nejsyrovější tatarský biftek: Za mnohé z dnešních nemocí mohou korporace. A ze všeho nejhorší věc na světě je cukr. Přišel na to po mnohých desetiletích syn jednoho výborného obchodníka s tabákem. Ale to už je zase další příběh. Ten si se zatajeným dechem a vybičovanou koncentrací přečtěte raději sami.

CENA
349 korun - doporučená cena
René Kujan, Sport.cz

Četli jste knihu Takoví normální hrdinové? Jak se vám líbila?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce