Živě

Po stopách Gaudího a Picassa ‒ Barcelona Marathon

14. března 2016 15:27 - Barcelona

Když se v roce 1978 zakládal maratón v Barceloně, na jeho start se postavilo jen 185 běžců. Dokončilo jich 150. Nikdo nevěděl, zda se vznikající sportovní tradici podaří udržet. Byly dobré roky, ale byly také roky stagnace. Jeden ročník se dokonce nekonal vůbec. Letos patří „Marató Barcelona“ mezi nejvýznamnější evropské akce. Úspěšně jej dokončilo téměř 17 000 běžců. A na závod ve městě architektury a fotbalu se vypravila i naše redakce.

 

René Kujan, Sport.cz

Pokud na nedělní závod přijíždíte na poslední chvíli, nemusíte mít obavy, že by vám z města něco uniklo. Trasa maratónu totiž vede kolem všech velkých zajímavostí, na něž si jen dokážete vzpomenout. Někdo poznamenaný fotbalem určitě prahne spatřit na vlastní oči kolébku FC Barcelona, Camp Nou. S téměř stovkou tisíc návštěvnických míst je největším stadiónem v Evropě a druhým na světě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tohle v Česku (zatím) nenajdete! Unikát, kde cílová čára stíhá závodníky

Co vás ještě v souvislosti s katalánskou metropolí napadá? Socha Kryštofa Kolumba? Gaudího katedrála Sagrada Familia? Vítězný oblouk nebo věž Agbar? Všechno uvidíte, kolem všeho poběžíte. Od startu na Španělském náměstí za pobublávání bezpočtu fontán, fontánek, gejzírů a vodopádů se už po šesti kilometrech dostáváte k fotbalové svatyni. Po dalších deseti kilometrech se ocitnete tváří v tvář doposud nedokončené svatyni Antonia Gaudího. Torre Agbar poctíte svou přítomností na dvacátém devátém kilometru, Vítězný oblouk na třicátém sedmém. Neúspěšného objevitele cesty do Indie na čtyřicátém. Kolem vás defilují dějiny a sláva zašlých časů i ta současná.

Pro běžce je v Barceloně velice těžké zachovat si své stabilní a udržitelné tempo. Fanoušci jsou snad všude a jejich nepříčetný řev začínám vnímat už od čtvrtého kilometru. Neusnadňují nám to. Po jejich povzbuzování roste tep i tlak a nohy se chtějí rozkmitat v tempu tak vražedném, jako by to byl jejich poslední kilometr. Ale pozor! Většina závodu je ještě před námi.

Barcelona je obrovské město. Kdysi jsem si totéž myslel o Praze, ale teď jsem si v hlavním městě Katalánska připadal jako vesničan. Bloky budov velikosti běžné městské čtvrti. Architektonické skvosty všude po městě, historie, kultura... to všechno může být pro maratónce velmi nebezpečné. Tu se s otevřenou pusou zahledíte do nezměrných výšin chrámových věží a zapomenete střídat nohy, takže se buď zastavíte, nebo zakopnete, tu vám padne zrak na malebnou kavárnu a zachce se vám do ní ihned zavítat závod nezávod.

Trať není úplně rovná. Celkové načítané stoupání činilo podle sporttesteru 491 metrů, načítané klesání 544. Rozdíl mezi minimální a maximální nadmořskou výškou podle téhož přesně 110 metrů.

Někdo by naopak mohl říci, že všechny tyto krásné pohledy mu dávají zapomenout na neuvěřitelnou dřinu více než čtyřiceti kilometrů. Navíc v tuto dobu v těžko natrénovatelných podmínkách - krásných 14 °C, které v Barceloně zrovna panují. (Den po závodech vylézám do pravého českého březnového jitra s -1 stupněm.) Ať už okolí vezmete jen jako vítané rozptýlení nebo jako naučnou stezku po evropské i světové historii, budete více než spokojeni.

I samotné expo stojí určitě za návštěvu. Tak jako tak si tam budete muset vyzvednout číslo. Nezkušení organizátoři ale výdej umístili hned na začátek, takže byste teoreticky mohli mumraji uniknout prudkou otočkou o 180° a následným úprkem. Ochudili byste se ale o zážitek z největšího expa v zemi s 18 000 m² a 60 000 očekávaných návštěvníků. Kromě výrobců sportovních doplňků narazíte i na prezentaci dalších zajímavých běžeckých akcí. Mimochodem - stánek pražského maratónu mezi nimi také nechyběl.

A kdybyste měli po závodě ještě trochu času na maratónskou turistiku, můžete navštívit nějaké ty Picassovy či Miróovy sbírky. Město je takovou pokladnicí pamětihodností, že by vás nezačalo nudit ani po týdnu.

ČTĚTE TAKÉ:
Maratónská turistika: desítky kilometrů jako rekreace?!

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce