Rubriky:

Radíme

RECENZE: Richard Askwith: Stopy v oblacích, příběh o běžecké vášni a utrpení

19. října 2016 12:30

Kniha autora s příjmením pro nás trochu hůře vyslovitelným nese už z dílny Mladé fronty nálepku „Jedné z nejlepších knih o běhání vůbec“. Je to pravda? Přečetli jsme za vás, ale názor si budete tak jako tak muset udělat sami. Může být knihou měnící váš pohled na běh, ale i život jako takový a může být také jen nepříliš záživnou historickou publikací pojednávající o fell runningu. Tady snad ještě více než jinde bude záležet hlavně na čtenáři samém.

 

koláž Sport.cz s použitím Profimedia.cz

Fell running, v češtině snad něco jako přespolní běh v kopcích, asi my Středoevropané nedokážeme úplně pochopit, pojmout. Jakási obskurní běžecká disciplína, v rámci níž se řítíte cestou necestou, přes kluzké kameny, vřesoviště, rašeliniště a spousty dalších nástrah jaksi mimoevropské ostrovní přírody tu z kopce, tu do kopce a vaším úkolem je zdolat za určitý čas těch kopců co nejvíce, či naopak zdolat všechny určené kopce za co nejkratší čas.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Železný pastýř je fenomén, asi poslední svého druhu. Překoná ho někdo?

Že se jedná o kratochvíli vpravdě náročnou a nebezpečnou, není pochyb. Autor knihy by se rád mezi takové fellrunnery zařadil. Inspiraci čerpá z pramene dávných začátků kopcovitých běhů na severu Anglie a ve Skotsku, z příkladů a životů dávných průkopníků, jimž navždy kraluje nepravděpodobný a neuvěřitelný Joss Naylor. V této inspiraci je autorova velká síla a zároveň nejslabší místo celé publikace. Po poutavém úvodu, jenž vám do žil vlije zvědavost, nadšení a chuť vyrazit ihned do kopců a k tomu si pustit notoricky známý hudebně natvrdlý song Run to the hills, run for your lives, totiž následují dlouhé pasáže historických popisů vývoje fell runningu v Británii.

Pro historika jistě zajímavé a poučné, pro nadšeného běžce a čtenáře někdy už poněkud únavné. Ale vydržte! Nebojácní rekové dobojují své bitvy s mechem a kapradím porostlými kopci i byrokratickým šimlem neustále řešícím, kdo je a kdo není amatérským či profesionálním sportovcem.

STOPY V OBLACÍCH
• 304 stran
• cena pod 300 korun
• ocenění za nejlepší literární debut ze sportovního prostředí

Kdo někdy zažil nepříliš vlídné počasí severní Anglie či Skotska, pochopí hrdinnost i toho nejméně slavného běžce zmiňovaného v knize. A kdo někdy zažil mnohahodinový běh v horách za počasí, před kterým nás v českých kopcích důrazně varuje horská služba, pochopí i nezřídka se vyskytující reakci těch slabších fellrunnerů: „Co kdybychom si sedli a pěkně si pobrečeli?" Pokud pěstujete tuto zálibu a jste za podobných podmínek tam nahoře, říkáte si, že přežijete-li, už nikdy více... A jen co jste v bezpečí dole, táhnou vás mocné kopce k sobě zpět nahoru. Zdá se, že přesně to cítí autor i hrdinové jeho reálných příběhů.

Richard Askwith ke konci svého hledání fell runningu dospívá k přesvědčení, že nakonec je stejně všechno jen o tom, čemu věříte. A jen na tom závisí, zda za další skálou udržíte relativně svěží běžecké tempo, nebo se jako po mávnutí zlověstného kouzelného proutku zřítíte k zemi neschopni dalšího kroku. I kdybyste si z této třísetstránkové knihy odnesli jen tuto jedinou myšlenku, odnesete si velmi mnoho.

Ještě dlouho poté, co zhasnete lampičku na nočním stolku, budete s otevřenýma očima a pohledem zabodnutým do ztemnělého stropu uvažovat o tom, zda fellrunneři nejsou náhodou tou nejkrásnější ukázkou vítězství ducha nad hmotou. Legendu o železném Jossovi si v knize vychutnejte už sami. Fell running takový, jaký byl, už možná vymírá. Lidí skutečně zrozených pro kopce a hory je ‒ i k autorově lítosti ‒ stále méně. Možná právě z vašich řad vstanou noví bojovníci. Ale jak sám Askwith říká, drsný svět kopců je ve své podstatě křehký; přistupujme k němu s ohleduplností a úctou. Jinak nepřežije. A možná, že ani my...

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
• Stopy v oblacích - Richard Askwith
René Kujan, Sport.cz

Četli jste knihu Stopy v oblacích? Jak se vám líbila?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce