Dnes jde o všechno! Přepíšou se v italské Monze dějiny atletiky?

6. května 2017 05:52 - Monza

Dnes v 5:45 hodin ráno vyběhli na maratónskou trať v italské Monze tři vyvolení, kteří mají za úkol změnit svět královské běžecké disciplíny jednou provždy a od základů. Významní sportovci, trenéři, fyziologové, biomechanici a další vědci se vesměs shodují na tom, že dostat 42,2 kilometru pod dvě hodiny možné je. Ovšem postupnými krůčky, dalším vývojem, a to třeba až za 50 let. Takže vlastně říkají, že zrovna dnes to možné není. Pravdu se dozvíme už za pár chvil.

 

nike.com

V čele projektu Breaking2 stojí tři špičkoví běžci, i když v pozadí se pohybuje i velké množství skvělých vodičů. Keňan Eliud Kipchoge je neoficiálním favoritem pokusu. Doplňuje jej Etiopan Lelisa Desisa a Eritrejec Zersenay Tadese. Pojďme si připomenout, co jsou tito pánové vlastně zač.

ELIUD KIPCHOGE (32, Keňa)
třetí nejrychlejší maratónský čas historie
2014 vítěz Chicago Marathon
2015 vítěz Berlin Marathon
2015, 2016 vítěz London Marathon (2016 navíc traťový rekord)
2016 vítěz olympijského maratónu
osobní rekord na maratónu 2:03:05
LELISA DESISA (27, Etiopie)
2013, 2015 vítěz Boston Marathon
2013 stříbrný na IAAF World Championships
osobní rekord na maratónu 2:04:45 (debut)
ZERSENAY TADESE (34, Eritrea)
5x zlatý na IAAF World Half-Marathon Championships
světově nejrychlejší půlmaratónský čas 58:23
osobní rekord na maratónu 2:10:41

Stávající světový rekord 2:02:57 držený Dennisem Kimettem z Keni tak bude třeba pokořit o tři minuty, což představuje značné (a dle mnohých dosti nepravděpodobné) skokové zlepšení. Závodní okruh v italské Monze nedaleko Milána je pro veřejnost uzavřen. Nicméně firma Nike, která za celým projektem stojí, chystá live streaming, který by měl startovat ještě 15 minut před startem samotného rekordního pokusu. Jak to dopadne? Dozvíme se už za chvíli!

VÍCE O PROJEKTU:
Chtějí dosáhnout posledního velkého cíle v atletice. Víme, jak to udělají!
Vyhlásili válku času. Pro generálku si vybrali závodní okruh v Monze
Na botu stvořenou pro rekordy dosáhnou jen vyvolení

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce