Rubriky:

Radíme

Extrémní Španěl je nejlepší. Zjistěte proč

26. května 2017 08:30 - Madrid

Proč je Kilian Jornet lepší než my? V čem spočívá jeho tajemství, pečlivě střežený recept na úspěch? Jak to, že je tenhle španělský diblík tak ďábelsky rychlý, čertovsky vytrvalý a pekelně úspěšný? Takové otázky si v posledních letech kladl snad každý, kterému něco říká skialpinismus, horolezectví či horský běh. A nekladl-li, pak si je zcela určitě klade teď, kdy Jornet v minimalistickém duchu vyběhl i na Mount Everest. Víme, v čem je jiný!

 

Profimedia.cz

Kilian se v horách prakticky narodil i vyrůstal. Neustálé vystavování těla velké nadmořské výšce a sportovní zaměření od nejútlejšího věku v jeho těle spustilo adaptační procesy které už tréninkem, výživovými doplňky a podobně jen těžko někdo někdy dožene. A když máte ideální vnější podmínky a doplníte je cíleným intenzivním tréninkem, je z vás vytrvalecké monstrum jménem Jornet.

Pyrenejská mašina vyběhla na Everest. Cíl v klášteře ale zůstal nedosažen

Devětadvacetiletý Kilian je drobný Španěl, kterého byste podle postavy klidně otipovali na žokeje nebo cyklistu. Zdání ale klame. Jeho 171 centimetrů vysoké tělo skrývá i přes svou poměrně malou hmotnost 58 kilogramů několikamegatunovou nálož výbušnosti, vytrvalosti a síly.

V malém těle můžete najít jen malé plíce. Tak je tomu i u Jorneta. Celková kapacita jeho plic je 5,3 litru, což je podprůměrná hodnota. Co ale jeho plíce dovedou ve spojení s jeho oběhovou a svalovou soustavou? Nejlépe to snad ilustruje jeho hodnota VO2max. Olympijští vítězové, držitelé světových rekordů, špičkoví maratónci dosahují čísel kolem 70 ml/min/kg. Španěl se vymyká ‒ má přes 90. A jeho tělo asi dobře ví, proč tomu tak je.

SUMMITS OF MY LIFE 
Mont Blanc (vše nahoru a dolů) 4 hodiny, 57 minut
Matterhorn 2 hodiny, 52 minut
Denali 11 hodin, 48 minut
Aconcagua 12 hodin, 49 minut
Mount Everest (výstup, bez zajištění a kyslíku) 26 hodin

Zatímco průměrný fyzicky aktivní muž jeho věku má 42 % své hmotnosti ve svalech, u Kiliana je to hned 46 %. U kostí je rozdíl ještě markantnější. Jornet má o celých 5 % více tělesné hmotnosti v kostech, než by odpovídalo průměru. Takže zatímco se o vysportovaných mužích říká, že jsou samý sval a samá šlacha, o Španělovi platí, že je samý sval a samá kost ‒ má nejenom extrémně silný motor, ale také vyztužené šasi z nejtvrdší ocele. Když se chcete prohánět po horách rychlostí a silou epicentra tropické bouře, silné kosti a klouby se více než hodí. A tělesný tuk? U Jorneta činí pouhých 9 %.

A jak vypadá Španělův trénink? Ani tady se nemůžete moc šetřit, chcete-li patřit ke světové špičce. V létě hlavně běhá, v zimě kvapí na skialpech. Tréninkem stráví minimálně 20 hodin týdně, někdy ale i 35. Za rok nastoupá vlastní silou i přes 300 000 výškových metrů. A když se zadaří, má za sebou za rok ekvivalent 35 výstupů na Mount Everest od mořského pobřeží (nulová nadmořská výška) až k vrcholku.

kü, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce