Čertovskej winter trail pálil i samotné čerty. Pavlišta nasadil všem rohy

29. listopadu 2017 08:35 - Praha

Máte rádi klidné víkendové dny, kdy nemusíte nikam chvátat, brzy vstávat a s vidinou klidného dne u televize ležérně mícháte ranní kávu? Pak jste tu asi špatně. Tento článek patří jedné netradiční sobotě a trailu, který dokonale prověřil připravenost běžců v náročném a krásném terénu v okolí Hamru na Jezeře. Tuto sobotu se tam totiž ženili všichni čerti.

 

Jan Pražák

Po úspěšném prvním ročníku 66,6 kilometru dlouhého Čertovského ultratrailu konaného toto léto se nadšení organizátoři rozhodli i pro zimní variantu s poloviční porcí kilometrů. Kdo se necítil ani na takovou nálož surové přírody, mohl si zvolit trasu o délce lehce pod 17 000 metrů. Nutno ihned na úvod podotknout, že okolí Hamru na Jezeře má díky pestrosti a rozmanitosti okolní přírody fantastické předpoklady právě pro takový typ závodu. Ostatně toho si terénu znalí organizátoři byli dobře vědomi.

Soupeřky dopovaly a Keňanka se čertí. Chce milión dolarů

Na akci jsem dorazil s dostatečným předstihem, v poklidu si v zázemí závodu vyzvedl startovací balíček, splnil rutinní předstartovní úkoly a už se pomalu těšil na start, až všichni běžci, pekelníci, čerti, běžkyně, čertice a přisluhovači samotného pekla vyběhnou. Než jsem se nadál, bylo po úvodní řeči organizátora, který dodal pár posledních rad téměř 150člennému davu. Bylo odstartováno.

Cinkání řetězů a dusot kopyt odnášel svěží vítr po hladině jezera a nám se začaly ukládat do chytrých hodinek první naměřené kilometry. Člověk se ani nenadál, vlastně ani čert se nenadál, a po dvou rázných výbězích nás čekala první svěží občerstvovačka. Jen co se cukry začaly vstřebávat do těla, tak chytrý pásek na ruce opět zapípal – tentokráte už třetinu trati.

1. ročník závodu Čertovskej Winter Trail je za námi. Užili si ho závodníci i pořadatelé. Všem děkujeme za skvělou atmosféru. Tady je video od Martin Pagáč. Díky!

Zveřejnil(a) Čertovskej ultratrail dne 26. listopad 2017

Kvalitní příprava trasy, náročnost terénu a fakt, že organizátoři věnovali mapování cesty dlouhé hodiny, nám závodníkům působil jak škleb se zaťatými zuby ve tváři, tak i široký úsměv. Cesta nás hýčkala širokými polňačkami, záhy nás však zavedla z pohodlné písčité cesty do prudkého kopce Jeleního vrchu v opadaném listnatém lese. Sbíhali jsme po stezičkách, stezkách, kolem vřesovišť, po srnčích cestičkách. Cesty vedly vysokou trávou v údolích, hustým lesním porostem, kde se člověk musel nejednou krčit a dávat pozor na oči. Jindy jsme přelézali padlé stromy, bořili se v blátě a po bahnitých úsecích doběhli až k úpatí pískovcových masivů. Kamenité cesty na vrcholky těchto monumentů dávných časů nám slibovaly krásné výhledy z Holičského, Lázeňského nebo Chrástenského vrchu. Pokud se člověk do kopce zakousl, překonal pekelné pálení lýtek a vyběhl na nejvyšší bod, vyplavené endorfiny pouze umocnily sílu té chvíle, kdy vyčerpaný běžec v dáli uzřel blyštivou hladinu Hamerského jezera a jeho okolí.

Poslední stoupání nás čekalo na Děvín (naštěstí ne ten bratislavský), který se taktéž vybíhal v létě při ultra trailu. Myslel jsem, že ten prokletý kopec už nebudu muset nikdy vybíhat, ale vzrušení z blížícího se cíle mi vehnalo do nohou tolik sil, že jsem jej pár kroky vysupěl, označil si čip na poslední ze šesti kontrol a s obratností kamzíka kličkoval mezi kameny úprkem do cíle.

Ten jsem zdárně proběhl s velmi spokojeným pocitem. Byl jsem rád, že jsem si splnil předsevzetí dané už před závodem: Užít si nevšední krásu krajiny, jedinečný charakter závodu, čertovskou atmosféru a příjemně si zaběhat. Proto pro mne výsledný čas nebyl až tak důležitý, i když určitě předčil mé očekávání.

Nejrychlejším běžcem se rozdílem třídy stal muž s velmi zvučným jménem – Vít Pavlišta. Mistr republiky v půlmaratonu celou pekelnou trasu zvládnul v ďábelském čase 2:34:22 a druhému v cíli nadělil 36 minut.

Martin Pagáč, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce